TikTok stosował specyficzną cenzurę. Blokował filmy ludzi brzydkich i biednych

Jak wykrył portal The Intercept, moderatorzy aplikacji TikTok mieli blokować przed nowymi użytkownikami treści tworzone przez osoby niepełnosprawne, nieatrakcyjne oraz biedne. Firma odniosła się do zarzutów stawianych przez dziennikarzy.

Moderatorzy TikToka mieli blokować pewne filmy pojawiające się w zakładce "Dla Ciebie", która jako pierwsza wyświetla się po włączeniu aplikacji. Kryteria odrzucenia treści dotyczyły wyglądu osób znajdujących się na filmach bądź otoczenia, które jest na nich widoczne. Jak wynika z dokumentów, do których dotarli dziennikarze portalu The Intercept, z kanału "Dla ciebie" mieli być wykluczeni użytkownicy o "nienormalnym kształcie ciała", "brzydkim wyglądzie twarzy bądź jej deformacji". Według dyrektyw przez to filmy "są o wiele mniej atrakcyjne, a przez to niewarte rekomendacji nowym użytkownikom". 

Zobacz wideo Nowy smartfon? Te aplikacje warto zainstalować jako pierwsze

Dokument, w którym znalazły się kontrowersyjne zalecenia powstał w języku chińskim, ale dostępne były wersje również w języku angielskim. Oznaczać to może, że rekomendacje zostały wysłane poszczególnym oddziałom na całym świecie. Do zarzutów cenzurowania treści, a za tym dyskryminowania części osób odnieśli się przedstawiciele aplikacji. 

Kontrowersyjna cenzura TikToka. Rzecznik: Chroniliśmy ludzi przed hejtem

Rzecznik TikToka Josh Gartner w rozmowie z portalem stwierdził, że część opisanych wytycznych obecnie nie jest używanych, a cześć z nich nigdy nie była stosowana. Ponadto, zaznaczył, że pewne zalecenia były stosowane nie w celu dyskryminowania pewnych osób, a po to, aby chronić je przed nękaniem i hejtem w sieci. 

TikTok. Czym jest właściwie aplikacja?

TikTok to chińska aplikacja mobilna. Osoby z niej korzystające mogą dodawać krótkie, trwające około 15 sekund filmy. Reszta użytkowników może na nie reagować bądź odpowiadać podobnym wideo. Dzięki tej drugiej możliwości wiele treści zapętla się mocno zyskując na popularności w stosunkowo krótkim czasie. Choć aplikacja istnieje od 2016 roku, to szybko zyskała sporą popularność na całym świecie, z miejsca wchodząc do grona najczęściej używanych mediów społecznościowych. Dostępna jest w ponad 75 wersjach językowych, w 150 krajach świata. Z TikToka miesięcznie korzysta około 500 mln aktywnych użytkowników. 

Więcej o:
Komentarze (21)
TikTok stosował specyficzną cenzurę. Blokował filmy ludzi brzydkich i biednych
Zaloguj się
 • tumaxer

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli ktoś robi z siebie towar w internecie, to czemu się dziwi, że tak jest traktowany?

 • szambolan_prezydenta

  Oceniono 11 razy 7

  Ja też wolę się patrzeć na postaci piękne i zgrabne.
  Zdecydowanie wolę słuchać ludzi mówiących mądrze i pięknie.
  Dlatego lubię sobie porozmawiać przy goleniu!!!

 • zalosnyjestes

  Oceniono 7 razy 3

  Bo psuli wrażenia estetyczne tym pięknym i bogatym. Im więcej kasy tym bardziej pozytywny obraz świata statystycznie.

 • postprawda

  Oceniono 2 razy 2

  Czy ktoś już przebił ta piękna i bogatą co liże deskę klozetowa w samolocie?

 • Sleza

  Oceniono 4 razy 2

  A co w tym złego,ich apka ich sprawa.

 • mate29

  Oceniono 1 raz -1

  Wszyscy tak robią !!!

 • mate29

  Oceniono 2 razy -2

  Za to w USA w telewizji i internecie pokazuje się ludzi brzydkich biednych i bezdomnych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX