KE apeluje do Netfliksa i użytkowników: Nie oglądajcie filmów i seriali w wysokiej jakości wideo

Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, zwrócił się z nietypowym apelem do platform stremingowych oraz ich użytkowników. Jego zdaniem zbyt intensywne oglądanie Netfliksa może doprowadzić do przeciążenia sieci internetowych.
Zobacz wideo

W ostatnich dniach zużycie danych przez użytkowników sieci mobilnych w Polsce wzrosło nawet o 40 procent. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, lecz także innych krajów Europy oraz USA. To oczywiście efekt pandemii koronawirusa i faktu, że w wielu krajach zamknięto szkoły, a firmy poprosiły swoich pracowników o to, aby pracowali zdalnie. Jak podkreślają branżowi eksperci, największym obciążeniem dla sieci telekomunikacyjnych są obecnie popularne serwisy VOD.

Platformy strumieniowe stanowią już 70 procent całego ruchu sieciowego. Jeśli do programów, które oglądają dzieci, bo szkoły są zamknięte, dodać wideokonferencje, robi się problem

- tłumaczy Roger Entner, ekspert z firmy Recon Anaytics, cytowany przez serwis Fortune.

Platformy streamingowe zapychają sieć

Przed nadmiernym obciążaniem sieci przez platformy VOD ostrzega również m.in. Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego. Jego zdaniem niezakłócony dostęp do internetu jest obecnie kluczowy m.in. dla służby zdrowia oraz edukacji online, dlatego nie powinniśmy jej "zapychać", oglądając filmy i seriale w wysokiej jakości na Netfliksie, HBO GO, Prime Video.

Therry Breton poinformował, że w środę odbył rozmowę telefoniczną z szefem Netfliksa Reedem Hastingsem, podczas której starał się go zachęcić do czasowego obniżenia jakości streamingu wideo z wysokiej do standardowej.

Platformy streamingowe, operatorzy telekomunikacyjni i użytkownicy - wszyscy ponosimy wspólną odpowiedzialność za podjęcie kroków w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania internetu podczas walki z rozprzestrzenianiem się wirusów

- powiedział Breton.

Trudno dziś stwierdzić, jak Netflix oraz inne platformy streamingowe zareagują na ten apel. Z tego powodu Breton zaapelował również do samych użytkowników tych serwisów.

Aby pokonać #COVID19, #ZostaliśmyWDomu. Telepraca i streaming są bardzo pomocne, ale mogą obciążyć infrastrukturę. Aby zabezpieczyć dostęp do internetu, #PrzełączmySięNaStandard, gdy jakość HD nie jest nam niezbędna

- napisał Breton na swoim profilu w serwisie Twitter.

NetflixNetflix Netflix

Netflix. Jak obniżyć jakość wideo?

Netflix oferuje trzy standardy odtwarzania: niski (do 0,3 GB zużycia danych na godzinę), średni (do 0,7 GB na godzinę) i wysoki (do 3 GB na godzinę w FullHD lub do 7 GB w UltraHD). Możemy też zdecydować się na automatyczne dostosowywanie jakości do przepustowości naszego łącza.

Aby czasowo obniżyć jakość odtwarzanego wideo, należy wejść w ustawienia swojego konta, a następnie wybrać zakładkę "Ustawienia odtwarzania". Ta funkcja jest dostępna zarówno w aplikacji na smartfony, jak i na komputery. Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy też po prostu zmienić nasz plan abonamentowy na niższy. Wówczas jakość zostanie obniżona automatycznie.

Więcej o:
Komentarze (185)
KE apeluje do Netfliksa i użytkowników: Nie oglądajcie filmów i seriali w wysokiej jakości wideo
Zaloguj się
 • sadzimylasy

  Oceniono 45 razy 39

  Ja proponuje żeby zacząć od zakazu reklam w internecie i tv, to jest dopiero strata czasu, kilobajtów i prądu!!! Od tego zacznijmy!

 • mis666

  Oceniono 40 razy 32

  „Dobry wieczór państwu. Minęła godzina 20:53. Za chwilę przedstawimy ostatni odcinek serialu „Poprzez prerię Arizony”.

  Ze względu na ogromne zainteresowanie serialem prosimy telewidzów o wyłączenie telewizorów, ponieważ podwyższony pobór mocy może spowodować częściową awarię w podstacji.”

 • zueoko

  Oceniono 21 razy 15

  Książkę jakoś poczytajcie może, dla wyjątku wtórni analfabeci.

 • moozq

  Oceniono 18 razy 14

  Tak tak, wciskajcie dalej tv 8k.

 • rekkoon

  Oceniono 13 razy 13

  Apeluję do Gazety - żeby ograniczyć przepustowość łączy, nie zapychajcie swojego portalu setkami skryptów, statystyk, zliczaczy kliknięć, autoodtwarzającymi się filmami (w ogóle ograniczcie filmy, Gazeta to nie Netflix) - ciekawe czy solidarnie dacie radę to zrobić. Na stronie głównej, patrząc na źródło, naliczyłem 84 tagi "scirpt". 84 skrypty, żeby wyświetlić jedną stronę? Razy milioin czytelników - to daje pewnie terabajty niepotrzebnych danych. Żeby wyświetlić obrazek naprawdę nie trzeba całego oskryptowania - wystarczy tag "img".

 • stach_79

  Oceniono 10 razy 10

  Oglądam tylko w 240p wyłączam wszystkie światła i lodowkę...

 • dvla

  Oceniono 11 razy 5

  Polski monopolista NASK skupiony jest na kasowaniu rekordowych kwot w europie ceny domen, a modernizacja sieci ich zbytnio widocznie nie obchodzi

 • koenzymq10

  Oceniono 6 razy 4

  Teoretycznie wystarczyłoby zakazać Pornhuba i paru gierkowych sajtów i od razu się odetka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX