KE apeluje do Netfliksa i użytkowników: Nie oglądajcie filmów i seriali w wysokiej jakości wideo

Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, zwrócił się z nietypowym apelem do platform stremingowych oraz ich użytkowników. Jego zdaniem zbyt intensywne oglądanie Netfliksa może doprowadzić do przeciążenia sieci internetowych.
Zobacz wideo

W ostatnich dniach zużycie danych przez użytkowników sieci mobilnych w Polsce wzrosło nawet o 40 procent. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, lecz także innych krajów Europy oraz USA. To oczywiście efekt pandemii koronawirusa i faktu, że w wielu krajach zamknięto szkoły, a firmy poprosiły swoich pracowników o to, aby pracowali zdalnie. Jak podkreślają branżowi eksperci, największym obciążeniem dla sieci telekomunikacyjnych są obecnie popularne serwisy VOD.

Platformy strumieniowe stanowią już 70 procent całego ruchu sieciowego. Jeśli do programów, które oglądają dzieci, bo szkoły są zamknięte, dodać wideokonferencje, robi się problem

- tłumaczy Roger Entner, ekspert z firmy Recon Anaytics, cytowany przez serwis Fortune.

Platformy streamingowe zapychają sieć

Przed nadmiernym obciążaniem sieci przez platformy VOD ostrzega również m.in. Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego. Jego zdaniem niezakłócony dostęp do internetu jest obecnie kluczowy m.in. dla służby zdrowia oraz edukacji online, dlatego nie powinniśmy jej "zapychać", oglądając filmy i seriale w wysokiej jakości na Netfliksie, HBO GO, Prime Video.

Therry Breton poinformował, że w środę odbył rozmowę telefoniczną z szefem Netfliksa Reedem Hastingsem, podczas której starał się go zachęcić do czasowego obniżenia jakości streamingu wideo z wysokiej do standardowej.

Platformy streamingowe, operatorzy telekomunikacyjni i użytkownicy - wszyscy ponosimy wspólną odpowiedzialność za podjęcie kroków w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania internetu podczas walki z rozprzestrzenianiem się wirusów

- powiedział Breton.

Trudno dziś stwierdzić, jak Netflix oraz inne platformy streamingowe zareagują na ten apel. Z tego powodu Breton zaapelował również do samych użytkowników tych serwisów.

Aby pokonać #COVID19, #ZostaliśmyWDomu. Telepraca i streaming są bardzo pomocne, ale mogą obciążyć infrastrukturę. Aby zabezpieczyć dostęp do internetu, #PrzełączmySięNaStandard, gdy jakość HD nie jest nam niezbędna

- napisał Breton na swoim profilu w serwisie Twitter.

NetflixNetflix Netflix

Netflix. Jak obniżyć jakość wideo?

Netflix oferuje trzy standardy odtwarzania: niski (do 0,3 GB zużycia danych na godzinę), średni (do 0,7 GB na godzinę) i wysoki (do 3 GB na godzinę w FullHD lub do 7 GB w UltraHD). Możemy też zdecydować się na automatyczne dostosowywanie jakości do przepustowości naszego łącza.

Aby czasowo obniżyć jakość odtwarzanego wideo, należy wejść w ustawienia swojego konta, a następnie wybrać zakładkę "Ustawienia odtwarzania". Ta funkcja jest dostępna zarówno w aplikacji na smartfony, jak i na komputery. Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy też po prostu zmienić nasz plan abonamentowy na niższy. Wówczas jakość zostanie obniżona automatycznie.

Więcej o: