Inwestorzy rzucili się na akcje chińskiej spółki, bo pomylili ją z bijącą rekordy aplikacją Zoom

Daniel Maikowski
Akcje spółki Zoom Technologies poszybowały w marcu poszybowały w górę o ponad 100 procent. Problem w tym, że firma ta - poza samą nazwą - nie ma nic wspólnego z bijącą w ostatnich tygodniach rekordy popularności aplikacją wideo Zoom.
Zobacz wideo

Akcje spółki Zoom Technologies 2 marca br. były wyceniane na 10,4 dolara, ale w ciągu kilku tygodni ich wartość poszybowała o ponad 100 procent do 24,7 dolara. Zdaniem Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC), popularność chińskiej spółki na giełdzie może wynikać z faktu, że inwestorzy pomyli ją ze spółką Zoom Video Communications, która jest właścicielem bijącej rekordy popularności aplikacji telekonferencyjnej Zoom.

Zoom Technologies (ZOOM)Zoom Technologies (ZOOM) fot. Investing.com

O pomyłkę w tej sytuacji rzeczywiście było dość łatwo. Nazwy obydwu spółek są do siebie dość podobne, a na giełdzie posługują się podobnymi skrótami. W przypadku Zoom Technologies jest to ZOOM, a w przypadku Zoom Video Communications - ZM. Aby uniknąć dalszych reperkusji SEC zawiesiła notowania chińskiej spółki do 8 kwietnia 2020 roku.

ZOOMZOOM fot. DM

Komisja tymczasowo zawiesiła obrót papierami wartościowymi ZOOM z uwagi na obawy dotyczące adekwatności i dokładności publicznie dostępnych informacji dotyczących spółki, w  tym jej sytuacji finansowej i ewentualnych operacji, w związku z brakiem publicznego ujawnienia takich informacji przez ZOOM od 2015 roku

- czytamy w uzasadnieniu Komisji Papierów Wartościowych.

Czytaj też: Aplikacja Zoom bije rekordy popularności. Co stoi za jej fenomenem?

W oświadczeniu SEC informuje też, że istnieją obawy związane z myleniem tej spółki z inną spółką, która świadczy usługi komunikacyjne, i która  odnotowała znaczący wzrost cen akcji.

Aplikacja ZOOM bije rekordy popularności. Jest wyceniana na 38 mld dolarów

W ciągu kilku ostatnich tygodni komunikator Zoom stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie. W czasie, gdy świat walczy z pandemią, miliony osób używają tej aplikacji zarówno do pracy zdalnej, jak również do utrzymania kontaktu z przyjaciółmi oraz rodzinami. Korzystają z niej również nauczyciele, którzy za pośrednictwem Zooma prowadzą lekcje online z uczniami.

Zoom Video Communications Inc (ZM)Zoom Video Communications Inc (ZM) fot. Investing.com

Zoom znajduje się dziś na szczycie listy najpopularniejszych aplikacji mobilnych - i to zarówno w sklepie Apple App Store, jak i Google Play Store. Komunikator bije rekordy także na giełdzie. Od 1 stycznia do 28 marca 2020, wartość akcji spółki wzrosła o ponad 100 procent, a jej kapitalizacja rynkowa w poniedziałek rano wynosiła 42,32 miliardy dolarów.

Więcej o: