Statek kosmiczny Elona Muska będzie miał galerię widokową. SpaceX opublikował przewodnik po Starship

Elon Musk ma ambitne plany podboju kosmosu. W tym celu jego firma SpaceX pracuje nad rakietami i statkami kosmicznymi. Jeden z nich, Starship, jest coraz bliżej oddania do użytku. SpaceX właśnie opublikowało przewodnik po nim.

Elon Musk założył firmę SpaceX, ponieważ jednym z jego marzeń jest kolonizacja Marsa. Chciałby, by do 2050 roku na Czerwonej Planecie znalazł się pierwszy milion ludzi. SpaceX intensywnie nad tym pracuje, rozwijając projekty kolejnych statków kosmicznych. Jednym z nich będzie Starship. Statek jest już w dużej mierze gotowy i od dłuższego czasu jest poddawany testom. Te wychodzą czasem lepiej, a czasem gorzej.

Zobacz wideo Nieudany test Starship Starhopper - statku Elona Muska

Elon Musk patrzy jednak optymistycznie na postępy prac. SpaceX zakłada, że Starship wyleci na orbitę do końca bieżącego roku. I termin ten wydaje się być dość realny, o czym świadczyć może choćby fakt, że na stronie internetowej firmy opublikowano przewodnik po statku kosmicznym. 

SpaceX opublikował przewodnik do Starship. Statek Elona Muska będzie miał galerię widokową

Publikacja przewodnika nie oznacza, że wiemy już wszystko o Starship, ponieważ, jak informuje serwis Space.com, dokument będzie uzupełniany i zmieniany. Z przewodnika dowiadujemy się natomiast, w jakich warunkach będzie mogło podróżować 100 osób, które zmieszczą się na Starship. Pasażerowie uzyskają oczywiście dostęp do prywatnych kabin, ale na statku znajdzie się również miejsce na dużą wspólną przestrzeń, magazyn w centrum oraz schrony przed burzą słoneczną. Podróż orbitalna nie miałaby sensu bez możliwości podziwiania kosmosu, do czego będzie służyć galeria widokowa.

Dokument zawiera też informacje dotyczące udźwigu, który maksymalnie wyniesie 100 ton metrycznych ładunku - tyle maszyna będzie w stanie dostarczyć na Marsa. By tego dokonać, Starship będzie musiał zatankować, co będzie możliwe dzięki wystrzelonej z Ziemi cysternie. Wciąż niestety nie jest znana cena za taką podróż. 

Więcej o: