Pierwszy sklep w Polsce umieścił w ofercie PlayStation 5 w przedsprzedaży. Cena? Ponad 4 tys. zł

Sony ciągle zwleka z pełną prezentacją PlayStation 5. Nie znamy też oficjalnej ceny nowej konsoli, choć w różnych sklepach na całym świecie urządzenie można już zamówić w przedsprzedaży. Jest też pierwszy sklep w Polsce, który oferuje PlayStation 5 za ponad 4 tys. złotych.

Sony już kilka razy zapowiadało prezentacje PlayStation 5, na których później dowiadywaliśmy się jedynie o technicznych szczegółach nowej konsoli. Z kolei Microsoft Xbox Series X w całości pokazał już w grudniu i w przeciwieństwie do urządzenia Japończyków, znamy już tytuły startowe, kontroler i wygląd sprzętu. To, co łączy obie konsole, to brak ich wyceny. Pojawiają się spekulacje i pierwsze wyceny na własną rękę sklepów, ale ich rozpiętość jest bardzo duża - w przeliczeniu na złotówki PlayStation 5 może kosztować od 1700 do 5000 zł. Jest też pierwszy sklep w Polsce, który do swojej oferty wprowadził PlayStation 5 w przedsprzedaży. 

Zobacz wideo Nowa generacja konsol - dlaczego warto na nie czekać?

Cena PlayStation 5 w Polsce. Jest pierwszy sklep

Przedstawiciele Sony i PlayStation już mówili, co może wpłynąć na cenę nowej konsoli. Strategia japońskiej firmy jest taka, by obserwować i reagować na rynek, a wycena PS5 będzie zależna od kosztów promocji i reklamy. Przy poprzednich urządzeniach, Sony początkowo nawet nieco dokładało do produkcji, ale obecnie zmieniło się kierownictwo w firmie i nie wiadomo, jaką obejmą strategię. 

Sklepy nie chcą jednak czekać i zależy im na tym, by nowy produkt już teraz pojawił się w ich ofercie. Duński sklep Proshop zdecydował się początkowo wycenić PlayStation 5 w przedsprzedaży na polski rynek, bez zapewnień o dacie dostawy na 4048 zł. Cena została jednak szybko obniżona o całe 12 zł i obecnie PS5 można zamówić za 4036 zł. Czy to realny koszt? PlayStation 3 przy premierze kosztowało mnie niż 3 tys. złotych, jednak w ciągu tych kilkunastu lat od debiutu, inflacja sprawiła, że wzrost kosztów nowej konsoli o tysiąc złotych nie jest niemożliwy. Jednak PS3 było bardzo drogie w produkcji, a od tego czasu konsole stały się jeszcze bardziej powszechne i firmom zależy na tym, by trafiły do większej liczby osób. Koszt produkcji PlayStation 5, jak na podstawie ceny poszczególnych komponentów wyliczają analitycy, powinien zmieścić się w 500 dolarach, co w przeliczeniu daje nieco ponad 2000 zł. Dwukrotnie wyższa wycena, wydaje się więc nieco dziwna. 

Więcej o: