CD Projekt z świetnym wynikiem w 2019 roku. Wiedźmin 3 jest żyłą złota. Co z Cyberpunkiem 2077?

Daniel Maikowski
Największy polski producent gier pochwalił się znakomitymi wynikami finansowymi. W 2019 roku CD Projekt osiągnął 521 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 44 procent. To w dużej mierze zasługa Wiedźmina 3 - gry, która ma na karku już prawie 5 lat.
Zobacz wideo

Świetny wynik finansowy CD Projektu w 2019 roku to w dużej mierze zasługa bardzo mocnego czwartego kwartału, w którym przychody firmy wyniosły 213,3 mln zł, a zysk netto 108,9 mln zł, co oznacza wzrost o 163 proc., w porównaniu z zyskiem wygenerowanym rok wcześniej.

Zarówno od strony poziomu sprzedaży jak i wyniku netto Grupy czwarty kwartał 2019 roku był najlepszą końcówką roku w naszej historii

- mówi Piotr Nielubowicz, Wiceprezes Zarządu CD PROJEKT ds. finansowych.

Końcówka roku w wykonaniu warszawskiego producenta gier była rzeczywiście imponująca. 15 października swoją premierę miał Wiedźmin 3 w wersji na przenośną konsolę Nintendo Switch, a kilka tygodni później popularna gra karciana GWINT trafiła na urządzenia z systemem iOS.

Do sukcesu finansowego firmy niewątpliwie przyczyniła się również premiera serialu Netfliksa o przygodach Geralta z Rivii, która sprawiła, że trylogia gier z serii Wiedźmin znów biła rekordy popularności.  Ze statystyk Steama, czyli największej platformy gier na świecie wynika, że 1 stycznia 2020 Wiedźmin 3: Dziki Gon mógł pochwalić się liczbą 101 930 aktywnych graczy.

Taki wynik imponuje nawet w przypadku nowych produkcji, a mówimy tu przecież o grze, która zadebiutowała w 2015 r. Dla porównania, w dniu rynkowej premiery w Dziki Gon na Steamie grało jednocześnie 92 268 graczy. Wiedźmiński renesans - choć w mniejszym stopniu - objął też poprzednie odsłony trylogii, czyli gry Wiedźmin oraz Wiedźmin 2: Zabójcy Królów".

W sumie w 2019 roku CD Projekt sprzedał więcej egzemplarzy Wiedźmina 3 w wersji na PC, niż w roku 2015, co pokazuje, jak duży wpływ na sukces firmy ma wciąż ta marka.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z niesłabnącej popularności Wiedźmina 3 – tym bardziej, że już za kilka tygodni gra skończy 5 lat. (...) Bardzo dobra sprzedaż Wiedźmina i premiery na nowych dla nas platformach przyczyniły się do poprawy naszych wyników

- podkreśla Piotr Nielubowicz

Cyberpunk 2077 hitem w 2020 roku? Firma pracuje zdalnie

Rok 2019 był dla CD Projektu rekordowy nie tylko pod względem przychodów, ale i wydatków. Na "produkcję gier i nowych technologii" firma przeznaczyła w tym czasie 165 mln. Z kolei skumulowane saldo nakładów na prace rozwojowe osiągnęło poziom 386 mln zł.

Wydatki te związane są przede wszystkim z produkcją Cyberpunka 2077, który bez wątpienia będzie najdroższą grą w historii CD Projektu - również pod względem wydatków na działania promocyjne, w które zaangażowany jest między innymi hollywodzki gwiazdor Keanu Reeves.

Po ogłoszeniu daty premiery gry oraz udziału Keanu Reevesa, który wcieli się w jedną z głównych postaci, spotykaliśmy się z fanami gier na całym świecie, biorąc udział w ponad 20 wydarzeniach branżowych na czterech kontynentach. Zainteresowanie Cyberpunkiem jest ogromne, co potwierdza 200 nagród, które ma już na swoim koncie oraz świetna oglądalność trailera gry, który od czerwca obejrzano ponad 50 mln razy

- tłumaczy Adam Kiciński, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej CD PROJEKT.

Początkowo premiera Cyberpunka 2077 miała odbyć się w kwietniu. Kilka miesięcy temu firma poinformowała jednak o jej przesunięciu na 17 września. "Chcemy, aby Cyberpunk 2077 był ukoronowaniem naszej pracy. Dzisiejsza decyzja da nam kilka cennych miesięcy, których potrzebujemy, by gra mogła zasłużyć na miano doskonałej" - tłumaczył wtedy CD Projekt.

Czy trwająca obecnie pandemia może doprowadzić do kolejnych opóźnień? Choć od połowy marca cały zespół CD Projekt pracuje zdalnie, to jednak twórcy nadal są pewni swego.

Motywacji nam nie brakuje, posiadamy też wszelkie narzędzia do zdalnej pracy. Działamy tak już od ponad trzech tygodni i jak na razie efekty pokazują, że jesteśmy w stanie prowadzić wszystkie działania bez większych zawirowań. Dlatego nasze plany się nie zmieniły i energicznie kontynuujemy przygotowania do wrześniowej premiery Cyberpunka

- tłumaczy Adam Kiciński

O co chodzi w Cyberpunku 2077?

Cyberpunk 2077 to gra cRPG, oparta na licencji "papierowej" gry fabularnej "Cyberpunk" Tytuł przenosi nas do futurystycznego Night City, którym rządzą gangi i bezduszne megakorporacje.

Jednym z ważniejszych elementów świata gry jest zamiłowanie ludzi do modyfikowania ciała za pomocą tzw. wszczepów, które zwiększają ich możliwości psychofizyczne. Na ulicach Night City spotkamy więc osoby z cybernetycznymi implantami nóg, rąk, oczu oraz wielu innych narządów.

W grze wcielamy się w postać V - prywatnego najemnika, który próbuje przetrwać w jednym z najbardziej niebezpiecznych miast Ameryki Północnej, bo za takie uznawane jest Night City.

Więcej o: