Chip w mózgu jak w Cyberpunku? To się ma zdarzyć w ciągu roku - zapowiada Elon Musk

Elon Musk twierdzi, że w ciągu najbliższego roku jego firma Neuralink zacznie wszczepiać ludziom do mózgu układy scalone. To nie zabawa. To również nadzieja dla sparaliżowanych.

Elon Musk i jego pomysły cały czas szokują. Kojarzymy go między innymi jako twórcę Tesli, która zrewolucjonizowała przemysł motoryzacyjny, rozpoczynając masową produkcję samochodów elektrycznych oraz założyciela SpaceX, koncernu kosmicznego, którego jednym z celów jest wysłanie ludzi na Marsa. Ale to nie wszystko.

Elon Musk ma nowy pomysł na biznes

Musk chce również wszczepiać ludziom chipy do mózgu. Po to, by ich leczyć lub by lepiej komunikowali się z rozwijającą się sztuczną inteligencją i lepiej ją kontrolowali.

Tym ostatnim zajmuje się Neuralink - spółka, którą Musk założył w 2016 roku. Na start wpłacił do niej 100 milionów dolarów, później zadbał, by inni inwestorzy dorzucili do tego kolejnych 60 milionów. 

Latem ubiegłego roku Musk na specjalnej prezentacji opowiedział więcej o spółce Neuralink i jej działalności. Dowiedzieliśmy się, że pracuje ona nad miniaturowym układem scalonym, który będzie można wszczepiać w różne miejsca ludzkiego mózgu.

Zobacz wideo Mieszkanie dobrą inwestycją w czasie kryzysu? „Kredytobiorcy odczuwają teraz realne oszczędności”

Chip pomoże chorym...

Po co? Po to, by za pomocą odpowiednich impulsów zmienić pracę mózgu. To pozwoli leczyć wiele schorzeń układu nerwowego, w rodzaju uszkodzeń obszarów mózgu odpowiedzialnych za słuch, wzrok lub poruszanie się.

Być może więc dzięki wszczepieniu odpowiedniego elektronicznego implantu sparaliżowani wcześniej ludzie znowu odzyskają sprawność, albo - to już w dalszej przyszłości - będą w stanie z łatwością poruszać protezą nowej generacji.

...i obroni przed buntem maszyn

Ale chip w mózgu, który leczy chorych lub ułatwia im życie, to nie wszystko. Elon Musk chce, by układy opracowywane w jego spółce pozwalały również na sterowanie i kontrolę różnymi maszynami i rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji. Tu już wkraczamy na obszary dotąd znane tylko z fantastyki naukowej, ale Musk myśli, że to konieczne. Obawia się bowiem sztucznej inteligencji i uważa, że człowiek powinien rozwijać również narzędzia do lepszej jej kontroli.

Neuralink wyszedł już dawno z wczesnych prac badawczych. Firma chce wkrótce wszczepić swoje chipy pierwszym pacjentom. Zdaniem Muska ma to się stać w ciągu roku.

I nawet jeżeli Neuralink w tym się spóźni, jak to często działo się w przypadku bardzo futurystycznych projektów ekscentrycznego twórcy Tesli, to i tak ludzkość jest coraz bliżej kolejnego istotnego technologicznego przełomu.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (88)
Chip w mózgu jak w Cyberpunku? To się ma zdarzyć w ciągu roku - zapowiada Elon Musk
Zaloguj się
 • jac_l_w

  Oceniono 26 razy 14

  A czy ta sztuczna inteligencja, która przejmie władzę nad światem, mogłaby w końcu przejechać samochodem z wybrzeża na wybrzeże? Musk zapowiedział, że tak stanie się najpóźniej do końca następnego (wówczas) roku, z tym, że było to 4 lata temu.

 • m.godwin

  Oceniono 17 razy 11

  Hanna Ożogowska, "Głowa na tranzystorach", Nasza Księgarnia 1968.

 • marko_uk

  Oceniono 22 razy 10

  W Polsce jest taniej. Wystarczyło wszczepić proletariatowi 500+i można ich dymać ile wlezie...

 • krynolinek

  Oceniono 47 razy 7

  Elon Musk jest geniuszem, ale minął się z powołaniem. Powinien pisać powieści science fiction i tam się realizować.

  - Hyperloop (hiper nowoczesne pociągi, które miały poruszać się w tubach pod ciśnieniem): nie powstała ani jedna trasa tego typu, koncepcja została szeroko skrytykowana jako niebezpieczna i nierealna, Musk sam stwierdził zapytany niedawno, że nie będzie realizował tego projektu, bo nie ma czasu, ale żeby inni realizowali jeśli chcą.
  - SpaceX (tanie loty w kosmos): firma pożera pieniądze z dofinansowania, opracowano w miarę działające rakiety, innowacją miał być fakt wielokrotnego używania rakiet... co było zrealizowane już w latach 80, ale porzucone, bo okazało się ostatecznie nieopłacalne. Tanich lotów w kosmos nie ma.
  - Boring Company (tanie kopanie tuneli): Elon Musk bez żadnych większych wyjaśnień twierdził, że jest w stanie kopać tunele "100-1000 razy taniej niż inni", okazuje się, że koszty kopania tuneli przez jego firmę są dokładnie takie same jak koszty kopania przez innych, firma nie zdominowała rynku kopania tuneli, Musk nie wspomina już o niej nigdy.
  - Tesla (autonomiczne auta elektryczne): firma generuje straty kwartał po kwartale, w najprzychylniejszych warunkach (autostrady w USA) korzystanie z autopilota nie jest dozwolone... co nie przeszkadza Muskowi rozprawiać w mediach o robo-taksówkach, które same rozwożą ludzi po mieście jakby to była rzeczywistość. Wielu klientów Tesli sprzedaje swoje auta i wraca do tradycyjnych samochodów, bo po prostu są wygodniejsze w użyciu.
  - Kolonizacja Marsa: poza ogromem wiadomości medialnych nie wydarzyło się nic w praktyce.
  - Pomniejsze projekty: podróżowanie rakietami z kraju do kraju, napęd rakietowy w samochodzie, latające auta, miasta na baterie słoneczne i tym podobne... w rzeczywistości nie została zrealizowana żadna z tych rzeczy.

 • podaj.haslo

  Oceniono 18 razy 6

  No to wszystkie madki Dżesik o ojcowie Brajanków będą mieli o czym nagrywać swoje kolejne "dzieła" na YouTube i Facebooku. Już widzę, jak z łzami w oczach i pluciem w kamerę krzyczą:

  "otwórz oczy!!!111 koronawirus to przykrywka przed czipowaniem przez Gatesa i Muska! Wiem, bo sąsiadka ma znajomego znajomej, który znajomy kiedyś leciał do USA, więc włącz myślenie!" - Andżela, lat 42, wykształcenie zawodowe, pracuje w: "sama sobie szefem w Tipsy Andżeli".

 • miaukota

  Oceniono 20 razy 6

  Chip od Neurolinka w mózgu, antena do Starlinka w dupie. Witaj, Nowy Wspaniały Świecie ! ;)

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 5

  Oby te chipy rzeczywiście wspomagały chorych na Alzheimera i przy innych chorobach zależnych od funkcjonowania mózgu. To będzie przełom.

 • munaciello

  Oceniono 11 razy 5

  Musk w mózgu.
  Mózg w Musku.
  Ząb zupa.
  Dąb duda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX