iPhone 12 dostanie znakomity ekran ProMotion 120 Hz. Na taką nowość czekaliśmy od dawna

Daniel Maikowski
iPhone 12 otrzyma nowy wyświetlacz ProMotion, który pozwoli na dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania - wynika z ustaleń jednego z branżowych ekspertów. Nowy smartfon Apple ma dysponować również lepszym aparatem i zaoferuje wsparcie dla 5G.
Zobacz wideo

Od premiery iPhone'a SE (2020) minęło zaledwie kilka tygodni, a eksperci i entuzjaści urządzeń Apple już przewidują, jakie nowości przyniesie nowa generacja smartfonów giganta z Cupertino. Wiemy już niemal na pewno, że iPhone 12 nie pojawi się w sprzedaży we wrześniu, ale dopiero późnią jesienią, co ma mieć związek z pandemią COVID-19 i opóźnieniami w produkcji.

iPhone 12 z ekranem ProMotion 120 Hz

Teraz poznaliśmy kolejne doniesienia na temat nowych iPhone'ów, a podzielił się nimi Max Weinbach, znany branżowy ekspert i dziennikarz. Z jego ustaleń wynika, że iPhone 12 otrzyma nowy ekran ProMotion z dynamiczną częstotliwością odświeżania.

Większość telefonów dostępnych na rynku dysponuje ekranami 60 Hz. Oznacza to, że urządzenie odświeża obraz 60 razy w ciągu sekundy. Dzięki technologii ProMotion nowy iPhone będzie mógł dynamicznie przełączać się między częstotliwością 60 Hz oraz 120 Hz.

Warto zaznaczyć, że iPhone 12 nie będzie pierwszym smartfonem, który zaoferuje wyższą częstotliwość odświeżania. Ekranem 120 Hz dysponują m.in. nowy Samsung Galaxy S20, OPPO Find X2 czy One Plus 8 Pro. Huawei P40 Pro i realme X50 Pro mają z kolei ekran 90 Hz.

Co więcej, iPhone 12 nie będzie nawet pierwszym urządzeniem Apple z tą technologią. Już iPad Pro 10,5 z 2017 roku dysponował ekranem ProMotion z dynamiczną częstotliwością odświeżania. Oczywiście w tym wypadku chodziło o matrycę LCD IPS, a nie organiczny panel AMOLED.

W ostatnich miesiącach miałem okazję testować co najmniej kilka smartfonów z ekranami 90 Hz i 120 Hz. Muszę przyznać, że (przynajmniej w tym drugim wypadku) różnica w stosunku do 60 Hz jest kolosalna - zarówno w grach, jak i podczas codziennego korzystania z urządzenia. 

Póki co, nie wiadomo jeszcze, czy wyświetlacz ProMotion otrzymają wszystkie warianty iPhone'a 12, czy też tylko modele Pro. Wiemy natomiast, że ekran 120 Hz pociągnie za sobą konieczność zastosowania mocniejszej baterii. Z nowych informacji wynika, że w przypadku 6,7-calowego iPhone'a 12 Pro Max, pojemność akumulatora może wynieść nawet 4400 mAh.

 

5G, lepsze Face ID i trzykrotny zoom optyczny

To oczywiście nie koniec ciekawych doniesień na temat iPhone'a 12. Max Weinbach sugeruje, że odświeżeniu ulegnie sama bryła urządzenia, o czym już pisaliśmy. Przede wszystkim Apple chce nieco odchudzić "notcha", czyli wcięcie w ekranie na przedni aparat i FaceID.

A jeśli o FaceID mowa, to technologia rozpoznawania twarzy również ma ulec poprawie. Firma z Cupertino chce zastosować szerokokątny obiektyw, dzięki czemu iPhone'a odblokujemy nawet wtedy, gdy na ekran telefonu będziemy spoglądać pod nieco większym kątem.

iPhone 12 to również wsparcie dla sieci 5G (co staje się powoli branżowym standardem), czujnik głębi (LiDAR), który poprawi jakość portretów i trzykrotny zoom optyczny w głównym aparacie.

Więcej o: