Nowy atak. Obiecują bon rabatowy do Biedronki na 500 zł. W rzeczywistości kradną pieniądze

CERT Polska ostrzega przed nową kampanią phishingową wymierzoną w klientów popularnej sieci sklepów Biedronka. Oszuści oferują rzekome bony rabatowe na kwotę 500 zł, ale zamiast je rozdawać kradną numery kart bankowych.
Zobacz wideo Oto najświeższa Biedronka w Polsce. Jest nowocześnie i proekologicznie

W ostatnich tygodniach cyberprzestępcy działają wyjątkowo aktywnie. Zalewa nas coraz więcej ataków phishingowych, których ofiarami mogą padać szczególnie mniej doświadczeni użytkownicy internetu.

Nowe oszustwo na Biedronkę

Tym razem przestępcy postanowili podszyć się pod sieć dyskontów Biedronka. Kuszą bonami rabatowymi na zakupy w sklepach o wartości 500 zł. Niestety zamiast rozdawać pieniądze próbują je ukraść. Przed oszustwem ostrzega CERT Polska.

Schemat ataku jest bardzo zbliżony do wielu podobnych kampanii phishingowych. Oszuści rozsyłają informację o możliwości otrzymania rzekomego bonu rabatowego, a następnie przekierowują na swoja stronę internetową. Aby go otrzymać trzeba potwierdzić udział w spreparowanej akcji poprzez podanie danych karty płatniczej. Tak na prawdę, ofiara przekazuje jedynie dane karty przestępcom i nieświadomie zapisuje się na drogą subskrypcję.

Aby uwiarygodnić atak w oczach internautów, spreparowali artykuł opisujący rzekome wielkie zakupy Polaków, za które zapłacili zaledwie 15 zł. Obiecują podanie tego niezwykłego przepisu na zaoszczędzenie sporej sumy, który tak naprawdę jest przekrętem. Przestępcy wykorzystali w tym celu domenę polskidziennik[.]pl, która już wcześniej znajdowała się na liście ostrzeżeń CERT Polska.

Osoby, które dały się nabrać i przekazały swoje dane przestępcom powinny jak najszybciej skontaktować się z bankiem. W pierwszej kolejności należy zastrzec kartę płatniczą i sprawdzić historię transakcji. Warto zareklamować w banku te, których dokonali oszuści.

Więcej o: