Chińska rakieta Długi Marsz 5B została wystrzelona we wtorek 5 maja. Po blisko tygodniu obecności na ziemskiej orbicie jej ważący 17,8 tony rdzeń wrócił do atmosfery. Poinformował o tym 18. Dywizjon Kontroli Kosmicznej Stanów Zjednoczonych. Z informacji, którą opublikował na Twitterze, wynika, że fragment rakiety Długi Marsz 5B wrócił do atmosfery ziemskiej o godzinie 8:33 czasu pacyficznego. Zdarzenie to miało miejsce nad Oceanem Atlantyckim u zachodniego wybrzeża Afryki.
Astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda Jonathan McDowell napisał na Twitterze, że prawie 18-tonowy rdzeń rakiety Długi Marsz 5B to najcięższy obiekt, jaki wrócił do ziemskiej atmosfery w niekontrolowany sposób od 1991 roku, a więc od blisko 30 lat.
Portal spaceflightnow.com pisze, iż spodziewano się, że większość spadających fragmentów rakiety spłonie, gdy wejdą one w atmosferę. Niewykluczone jednak, że elementy dwóch głównych silników maszyny mogły przetrwać upadek z kosmosu.
Rakieta Długi Marsz 5B wystartowała 5 maja z centrum startowego Wenchang na wyspie Hainan na południu Chin, transportując na orbitę Ziemi prototyp chińskiej kapsuły załogowej nowej generacji. Maszyna ta ma pozwolić na uruchomienie modułów chińskiej stacji orbitalnej.