TVP ma w planach cztery nowe kanały. Utrzymanie każdego to koszt przynajmniej 20 mln zł rocznie

TVP przekazało do KRRiT Kartę Powinności. Z jej zapisów wynika, że Telewizja Polska planuje w najbliższych latach dodać do swojej oferty cztery nowe kanały: TVP Muzyka, TVP Dokumenty, TVP Nauka i TVP 4K. Roczny koszt utrzymania każdego z kanałów zaczyna się od 20 mln złotych.

Mimo wielu kontrowersji wokół mediów publicznych w Polsce, nie można nie przyznać, że Telewizja Polska się rozwija. Niedawno informowaliśmy, że TVP wprowadza interaktywną pogodę z efektami generowanymi przez silnik do gier komputerowych. Teraz poznaliśmy też plany TVP na najbliższe lata.

TVP chce otworzyć cztery nowe kanały. Utrzymanie każdego to koszt przynajmniej 20 mln zł

TVP złożyło do KRRiT Kartę Powinności, określającą projekty, które będą realizowane w ramach misji publicznej przez następne pięć lat - informują Wirtualne Media. Treść dokumentu to zarówno powiadomienie o planach do 2024 roku, jak i sposobie ich finansowania (ze środków publicznych i działalności komercyjnej). Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych z 2018 roku zmieniła definicję misji publicznej, wprowadziła instytucję Karty Powinności oraz zasadę, że środki publiczne mogą pokrywać tylko koszty netto misji.

Zobacz wideo Tomasz Zimoch (KO) o starym-nowym prezesie TVP

Do 2024 roku Telewizja Polska chce otworzyć cztery nowe kanały:

  • TVP Dokumenty,
  • TVP Nauka, 
  • TVP Muzyka 
  • TVP 4K.

Pierwsza z kanałów ma emitować filmu dokumentalne, reportaże i telenowele dokumentalne, a pracę nad nim już trwają. KRRiT koncesję na TVP Dokument przyznał już w 2013 roku, a TVP zapowiadało jego wprowadzenie w 2015 roku. Program ma kosztować 19,2 mln zł w 2021 roku, 22,8 mln zł w 2022 r. i 25,1 mln zł w latach 2023 i 2024.

Na antenie TVP 4K pojawią się wysokiej jakości materiały sportowe, filmowe i rozrywkowe. Koszt utrzymania kanału, który ma wystartować w przyszłym roku, to 36 mln złotych za każde 12 miesięcy do 2024 r. 

TVP Muzyka to nowy pomysł. Na kanale mają być prezentowane wszelakie gatunku muzyczne, teledyski, koncerty oraz filmy dokumentalne i fabularne traktujące o muzyce. Kanał miałby wystartować w 2022 roku i kosztować rokrocznie 20 mln zł.

TVP Nauka powstanie, jeśli znajdą się środki finansowe na ten kanał. To najdroższe z przedsięwzięć, na które co roku od 2022 r. ma iść 40 mln złotych. Zakres tematyczny obejmie medycynę, technologię, biologię oraz wątki badawczo-kulturowe. 

Więcej o: