Wojskowe kolumny wyjechały na polskie drogi. Wyjaśniamy, dlaczego

Jak podaje portal "Auto Świat", na środę 27 maja zaplanowano duże przemieszczenie wojska. Żołnierze transportują sprzęt na poligony w związku z międzynarodowymi manewrami DEFENDER - Europe 20 Plus.

"Przerzut wojska oznacza, że na drogach łatwo spotkać liczne kolumny z transporterami opancerzonymi Rosomak, moździerzami Rak, zestawami przeciwlotniczymi Hibneryt oraz specjalistycznymi pojazdami łączności czy ewakuacji medycznej. Duże przemieszczenie (m.in. kilkadziesiąt wozów piechoty BWP-1) zaplanowano na środę 27 maja. To oznacza, że kierowcy na Pomorzu Zachodnim muszą uzbroić się w cierpliwość i wzmóc ostrożność" - czytamy na portalu "Auto Świat".

Zobacz wideo Nowe polskie haubice Krab strzelają na poligonie

Od poniedziałku 25 maja na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie odbędą się międzynarodowe manewry DEFENDER – Europe 20 Plus, ze Szczecina i Stargardu kieruje się 12. Brygada Zmechanizowana. Wojskowi apelują do kierowców, by ci unikali wjazdów pomiędzy poszczególne wojskowe pojazdy w kolumnie. Podkreślono również, by nie wymuszać pierwszeństwa na przemieszczających się kolumnach wojska. "Trasy i godziny przejazdów 12 Brygady zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na ruch drogowy Pomorza Zachodniego" - poinformowano

Kolumny ze sprzętem wojskowym są łatwe do zauważenia. "Każdy transport jest zabezpieczony (z przodu i z tyłu kolumny) przez pojazdy Żandarmerii lub służb regulacji ruchu. Będą prowadzone przez pojazdy uprzywilejowane (włączone sygnały świetlne i dźwiękowe)" - podaje "Auto Świat".

Kiedy odbędą się manewry DEFENDER - Europe 20 Plus?

Od 5 do 19 czerwca odbędzie się zmodyfikowane polsko-amerykańskie ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 Plus. Łącznie w ćwiczeniu na poligonie w Drawsku Pomorskim weźmie udział około 6 000 żołnierzy, 100 czołgów i ponad 230 wozów bojowych.

Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniu weźmie udział około 4000 żołnierzy z Wysuniętego Dowództwa 1. Dywizji Kawalerii, z 2. Brygadowej Grupy Bojowej, z 3. Dywizji Piechoty oraz z 3. Brygady Lotnictwa Bojowego. Będą oni ćwiczyli z żołnierzami Wojska Polskiego z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oraz 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii.

W trakcie ćwiczenia na szczeblu poszczególnych brygad sprawdzona zostanie zdolność współpracy polskich i amerykańskich żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Przećwiczony zostanie także główny epizod taktyczny planowany pierwotnie w ramach głównego ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 Allied Spirit – forsowanie przeszkody wodnej z udziałem wojsk pancernych i powietrznodesantowych.

Więcej o: