Elon Musk i NASA wysyłają ludzi na orbitę. Oglądaj historyczny start [TRANSMISJA]

To historyczna chwila. W środę o godz. 22:33 czasu polskiego, z kompleksu Kennedy 39A na Florydzie wystartuje rakieta Falcon 9, która wyniesie na orbitę kapsułę Crew Dragon. Na jej pokładzie znajdą się dwaj astronauci. Wydarzenie to można obejrzeć na żywo.
 

Misja Demo-2 jest historyczna z dwóch powodów: To pierwszy lot kosmiczny z amerykańskiej ziemi od 2011 roku, kiedy to NASA definitywnie zamknęła program Space Shuttle. Po drugie, po raz pierwszy w historii, w wysłanie ludzi na orbitę zaangażowana jest firma z sektora prywatnego.

Zarówno rakieta Falcon 9, jak i kapsuła Crew Dragon, są dziełem założonego przez biznesmena Elona Muska koncernu SpaceX. Amerykańska firma przez ostatnie dziesięć lat ciężko pracowała nad technologią, która pozwoli w bezpieczny sposób wynieść ludzi na orbitę.

Crew Dragon odwiedził już Międzynarodową Stacją Kosmiczną w marcu 2019 roku. Był to jednak lot niezałogowy. Teraz stawka jest znacznie wyższa, ponieważ na pokładzie kapsuły znajdą się dwaj amerykańscy astronauci - Douglas Hurley oraz Robert Behnken.

Czytaj też: Robert Behnken i Douglas Hurley lecą na ISS. Poznajcie bohaterów historycznej misji

Jeśli misja Demo-2 zakończy się powodzeniem, otworzy nowy rozdział w historii kosmonautyki. Pozwoli bowiem SpaceX (a w przyszłości również innym firmom) na wykonywanie komercyjnych lotów transportowych na ISS. Może również położyć podwaliny pod "kosmiczną turystykę".

Historyczna misja NASA i SpaceX. Gdzie oglądać start rakiety Falcon?

NASA i SpaceX zadbały o to, by każdy mógł oglądać start misji Crew Dragon. Transmisja z tego wydarzenia rozpocznie się około godziny 18:15 czasu polskiego i będzie dostępna na oficjalnym kanale NASA w serwisie YouTube, jak również na Facebooku, Twitterze oraz Twitchu. Start rakiety Falcon 9 zaplanowany jest na godz 16:33 czasu lokalnego (22:33 w Polsce).

Więcej o: