5G. Telewizja naziemna zmieniła częstotliwość. Może być konieczne ponowne nastrojenie telewizora

W nocy z 2 na 3 czerwca rozpoczął się kolejny etap refarmingu - zmiany częstotliwości nadawania telewizji naziemnej do niższego zakresu. Sytuacja dotyczy kilku województw.

Zmiana ta wiąże się z koniecznością uwolnienia częstotliwości na rzecz usług szerokopasmowych telefonii komórkowej (5G), zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej i swoim zasięgiem obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie. 

Szczegółową listę miejscowości, których dotyczy refarming, podał Emitel, dostawca telewizji naziemnej w Polsce. Publikujemy ją poniżej.

Zmiana częstotliwości dotyczy kilku województwZmiana częstotliwości dotyczy kilku województw Fot. Emitel

Jak podaje Emitel na swojej stronie internetowej, między 3 a 5 czerwca nastąpi zmiana częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4. Dostawca informuje również o możliwej konieczności ponownego wyszukania kanałów telewizyjnych, wchodzących w skład tych multipleksów. Co istotne, nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów, więc większość widzów nie powinna zauważyć zmiany - nastąpi ona automatycznie.

Zobacz wideo W Polsce pojawiły się przypadki niszczenia masztów 5G [Studio Biznes odc. 39]

Skąd te zmiany? 

Ze strony internetowej firmy Emitel możemy dowiedzieć się, że bieżące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Więcej o: