Prawo jazdy w aplikacji mObywatel? Ministerstwo cyfryzacji zapowiada wielkie zmiany

Przy okazji udostępnienia nowej aktualizacji mObywatela Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o planowanym wprowadzeniu nowej funkcji. Wiele wskazuje na to, że będzie to możliwość dodania do aplikacji prawa jazdy.

W zakładce "Co nowego" możemy przeczytać o poprawkach wprowadzonych w najnowszej aplikacji. To między innymi usprawnienie działania Bluetooth. Istotniejsze jest jednak to, o czym Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w post scriptum. 

Choć nie napisano wprost, że w niedługiej przyszłości do mObywatela będzie można dodać prawo jazdy, to jednak news o szykowaniu "czegoś większego" w połączeniu z piktogramem samochodu, kojarzy się jednoznacznie.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada wielką zmianę w aplikacji mObywatelMinisterstwo Cyfryzacji zapowiada wielką zmianę w aplikacji mObywatel Fot. Gazeta

Minister cyfryzacji zapowiadał funkcję w zeszłym roku 

Szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski zapewniał pod koniec ub. roku, że już wkrótce prawo jazdy będziemy mogli okazać smartfonem.

Technicznie jesteśmy gotowi. Ja już je widziałem. Mogę powiedzieć, że będzie fajnym rozwiązaniem. Aby móc jeździć bez prawa jazdy, musimy jednak wyeliminować przepis, który nakłada na nas mandat za jego brak.

- wyjaśnił Zagórski. Dodał, że liczy na uchwalenie odpowiednich zmian w możliwie jak najszybszym terminie.

Pierwotnie o planach takiej usługi słyszeliśmy już kilka lat temu. Z biegiem czasu katalog usług dostępnych w usłudze mObywatel był jednak sukcesywnie zmniejszany, a cyfrowe prawo jazdy zostało odłożone na półkę.

Zobacz wideo Aplikacje przydatne dla kierowców

Do czego służy aplikacja mObywatel?

Jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji, bezpłatna aplikacja mObywatel to obecnie sześć usług:

  • mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, w pociągach, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty.
  • mLegitymacja szkolna - czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek.
  • mLegitymacja studencka - legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki.
  • mPojazd - elektroniczny dokument przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów.
  • eRecepta - dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla pacjenta i jego bliskich.
  • Polak za granicą - podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu.
Więcej o: