Uwaga na oszustwo na Facebooku. Do użytkowników trafiają fałszywe maile

CERT Polska przestrzega przed atakiem "związanym z akceptacją nowego regulaminu". Fałszywe maile są wysyłane z adresu e-mail info@regulamin-poczty.email

CERT Polska opublikował na swoim Twitterze screen fałszywej wiadomości, która trafia na skrzynki użytkowników Facebooka. Mail jest wysyłany z adresu info@regulamin-poczty.email. W jego tytule można przeczytać: "Uwaga zmaina regulaminu Facebook zachowaj konto !" (pisownia oryginalna).

"Uwaga! Ostrzegamy przez zmodyfikowanym wariantem ataku związanego z "akceptacją nowej wersji regulaminu usługi". Tym razem przestępcy wykorzystują fałszywe maile Facebooka jako przynętę do pobrania złośliwego oprogramowania typu malware o nazwie "Anubis" na systemy Android. Podajcie dalej!" - ostrzega CERT Polska.

Przestępcy podszywają się pod Facebooka. Uwaga na fałszywe maile

W treści fałszywego maila przestępcy powołują się na nieistniejące rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, celem wymuszenia na użytkowniku akceptacji "nowego regulaminu". W przeciwnym wypadku konto miałoby zostać, w pierwszej kolejności, zawieszone, a następnie usunięte. Należy pamiętać jednak, że to oszustwo, natomiast kliknięcie w przycisk "Zaakceptuj regulamin" doprowadzi do pobrania złośliwego oprogramowania na urządzenie użytkownika.

Próby podobnych oszustw można zgłaszać do CERT Polska za pośrednictwem strony internetowej "Zgłoś incydent".

Zobacz wideo Technologia 5G zrewolucjonizuje internet, ale czy zagraża zdrowiu? Rozmawiamy z Wandą Buk

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) - instytutu badawczego prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty (z ang. Computer Emergency Response Team).

Więcej o: