Koniec PCLab.pl. RASP zamyka kultowy serwis po niemal dwóch dekadach działania

PCLab po niemal dwóch dekadach działania kończy swoją działalność. Serwis, który był miejscem skupiającym zaawansowanych fanów nowych technologii, zostanie połączony z portalem Komputerswiat.pl. Oba należą do Ringier Axel Springer Polska.
Zobacz wideo Nawet Apple się myli. Oto największe wpadki giganta

PCLab kończy działalność

Serwis PCLab rozpoczął działalność we wrześniu 2002 roku i skupiał fanów nowych technologii, a przede wszystkim miłośników hardware'u. W maju 2009 roku został przejęty przez Grupę Onet.pl (zespół tworzący PCLab się jednak nie zmienił) i od tamtego czasu rozwijał się pod okiem giganta, a następnie wydawcy Ringier Axel Springer Polska (RASP).

Teraz portal zostanie zamknięty, a artykuły autorów będę pojawiać się w innym miejscu o tematyce ogólnotechnologicznej - Komputerswiat.pl (również należy on do RASP). Ostatni tekst pojawił się na łamach PCLab w niedzielę, a w poniedziałek rano redaktor naczelny serwisu poinformował o zmianach w specjalnym artykule.

Czytacie właśnie ostatni, opublikowany na łamach serwisu PCLab.pl, artykuł. Zmieniamy się, zgodnie ze strategią firmy stawiamy na jedną silną markę, integrując wszystkie nasze serwisy technologiczne. Oznacza to, że tworzone przez nas w przyszłości testy i artykuły będą publikowane tylko w domenie Komputerswiat.pl. Na PCLab.pl nie pojawią się już nowe publikacje

- napisał w poniedziałek Arkadiusz Świostek, redaktor naczelny PCLab.

Jak tłumaczy PCLab, redakcja serwisu dołączy teraz do zespołu Komputerswiat.pl, ale wciąż będzie stawiać na podobne treści. Są to m.in. specjalistyczne testy, np. procesorów komputerowych. Poza tym autorzy PClab będą zajmować się również testami gier, ale publikacje będą ukazywały się już w domenie Komputerswiat.pl. Obecnym redaktor naczelny PCLab, Arkadiusz Świostek zostanie teraz szefem Laboratorium Testowego i zastępcą redaktora naczelnego Komputerswiat.pl.

Jak informuje z kolej Komputerświat.pl, serwis "zyska więcej eksperckich materiałów, z którymi będzie mógł trafić do każdego fana nowych technologii". Portal dodaje, że Forum PCLab po wdrożeniu dużej aktualizacji pozostanie dostępne.

O zamknięciu PCLabu w poniedziałek napisał również Paweł Pilarczyk - założyciel PCLab i jego wieloletni redaktor naczelny. Z funkcji zrezygnował on w październiku 2019 roku, a niedługo później założył serwis ITbiznes o technologiach i biznesie. 

Koniec PCLab.pl boli mnie w sposób szczególny. To serwis, który zakładałem. Ruszył 1 września 2002 roku, a budowałem go z jednym celem – chciałem stworzyć jeden z najbardziej angażujących i popularnych portali o nowych technologiach w Polsce. Wydaje mi się, że cel ten udało się osiągnąć, a dziś markę PCLab.pl kojarzy niemal każdy miłośnik komputerów w Polsce. Ale portal przechodzi dziś do historii, a wkrótce zupełnie zniknie z internetu

- skomentował na łamach ITbiznes Paweł Pilarczyk.

Pilarczyk zauważył, że w momencie odejścia z PCLab w październiku 2019 roku nie wiedział jeszcze, że serwis ostatecznie zostanie zamknięty. "Jestem też pewien, że decyzja nie miała związku z moim odejściem z serwisu" - dodał.

Wcześniej Ringier Axel Springer Polska zamknął wiele innych serwisów o tematyce technologicznej lub gamingowej, to m.in. AGDLab.pl, Softonet.pl, Technologie.onet.pl czy Gamezilla.pl. Dwa ostatnie przekierowują obecnie na stronę serwisu Komputerswiat.pl.

Więcej o: