Wiedźmin 3 na liście lektur szkolnych? Tak wybrali gracze. Eksperci mają nieco inne zdanie

Niedawno do kanonu polskich lektur weszła gra komputerowa "This War of Mine". Firma Try Evidence postanowiła przepytać ekspertów z branży oraz graczy, jakie inne produkcje powinny znaleźć się na liście lektur obowiązkowych. Trzy najczęściej wybierane tytuły zostaną wysłane do Kancelarii Premiera z prośbą o dołączenie ich do kanonu lektur. Znajdzie się wśród nich Wiedźmin 3.

Pod koniec czerwca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do kanonu lektur nieobowiązkowych została wpisana gra. "This War of Mine" to produkcja polskiego 11 bit studios. Firma Try Evidence postanowiła stworzyć listę trzech gier, których tytuły następnie prześle do Kancelarii Premiera z prośbą o dołączenie ich do listy lektur nieobowiązkowych. W celu wytypowania gier poprosili pomoc graczy oraz ekspertów. Dziennikarze wytypowali 20 produkcji, które później były ustawiane w rankingu. Na liście znalazły się w kolejności alfabetycznej:

 1. Abe's Odyssey
 2. Banner Saga 
 3. Bio Shock
 4. Bound
 5. Braid
 6. Civilization (seria)
 7. Deus Ex: Human Revolution
 8. Firewatch
 9. Frostpunk
 10. Half-Life 2
 11. Horizon Zero Dawn
 12. Life Is Strange (seria)
 13. Limbo
 14. My Memory of Us
 15. Porta (seria)
 16. The Journey
 17. The Last of Us
 18. The Stanley Parable
 19. We. The Revolution
 20. Wiedźmin 3: Dziki gon

Uzasadnienia tych wyborów znajdziecie pod TYM adresem.

Zobacz wideo Nie tylko Wiedźmin 3 i CD Projekt. Polskie gry robią furorę na świecie [TOPtech]

Wiedźmin 3: Dziki Gon na liście lektur wg. graczy

Try Evidence przebadało odpowiedzi 177 kobiet i 200 mężczyzn, z których aż 65 proc. gra codziennie albo prawie codziennie. Tak kształtowały się ich wybory:

 1. Wiedźmin 3: Dziki Gon
 2. The Last of Us (seria)
 3.  Life is Strange (seria)

Jak podkreśla Try Evidence, różnice w czołowej trójce były minimalne, a dwie pierwsze gry zostały docenione niemal tak samo. Kolejna trójka wyraźniej odstawał od podium i były to Deus Ex: Human Revolution, The Journey oraz BioShock. Dziesiątkę zamknęło Abe's Oddysey. 

Inaczej decydowali dziennikarze. Już wcześniej wytypowali 10 gier i dostęp do tej wiedzy mieli gracze. Nie znali jednak kolejności będącej wypadkową indywidualnych rankingów dziennikarzy, która wygląda tak:

 1. Frostpunk i BioShock (ex aequo)
 2. Life Is Strange
 3. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Kolejne miejsca zajęły The Journey, The Last of Us, My Memory of Us, Deus Ex: Human Revolution, Firewatch oraz Abe's Oddysey. 

Więcej o: