Apple ostrzega: Nie zaklejaj kamerki w MacBooku. Możliwe uszkodzenia

Firma Apple przestrzega na swojej stronie internetowej przed możliwymi negatywnymi następstwami zaklejania kamerki w MacBookach. Producent wyjaśnia, co zrobić, żeby dbać o swoją prywatność bez ryzyka uszkodzenia sprzętu.

Jak poinformowała firma Apple, zamykając notebook Mac z zainstalowaną osłoną kamery (np. kawałkiem taśmy klejącej), można uszkodzić wyświetlacz, ponieważ prześwit między ekranem i klawiaturą jest bardzo mały.

Zasłonięcie wbudowanej kamery może również zakłócać pracę czujnika oświetlenia otoczenia i uniemożliwiać działanie takich funkcji jak automatyczna regulacja jasności i True Tone. Zamiast osłony kamery należy korzystać ze wskaźnika do sprawdzania, czy kamera jest aktywna oraz decydować, które aplikacje mogą korzystać z kamery w Preferencjach systemowych, podano w komunikacie.

Zobacz wideo Nawet Apple się myli. Oto największe wpadki giganta

Producent zaleca sprawdzanie lampki kontrolnej umieszczonej przy obiektywie kamery. Kiedy jest ona uruchomiona, dioda świeci się na zielono. Tym samym użytkownik łatwo może zauważyć, czy jest obserwowany. Dodatkowym środkiem zabezpieczającym jest możliwość kontrolowania, które aplikacje mają dostęp do wbudowanej kamery. Zanim jakakolwiek aplikacja będzie mogła używać kamery w systemie macOS Mojave lub nowszym, użytkownik najpierw musi udzielić jej do tego uprawnień. 

Co zrobić, jeśli środowisko użytkownika wymaga osłony kamery przez cały czas?

Jeśli np. zasady obowiązujące w miejscu pracy użytkownika MacBooka wymagają zasłaniania kamery, producent radzi postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby uniknąć uszkodzenia wyświetlacza:

  • Upewnij się, że osłona kamery nie jest grubsza niż przeciętny arkusz papieru do drukarki (0,1 mm).
  • Unikaj używania osłony kamery, która pozostawia resztki kleju.
  • Jeśli instalujesz osłonę kamery grubszą niż 0,1 mm, przed zamknięciem komputera usuń osłonę.
Więcej o: