Sony podwoi produkcję PlayStation 5. Bo w czasie pandemii lubimy siedzieć w domu i grać

Daniel Maikowski
Do końca tego roku Sony planuje wyprodukować aż 10 mln egzemplarzy PlayStation 5 - wynika z informacji Bloomberga. Wcześniejsze plany zakładały, że do marca 2021 r. na rynek trafi od 5 do 6 mln egzemplarzy konsoli. Japończycy zmienili zdanie z powodu trwającej pandemii koronawirusa, która zwiększyła nasze zainteresowanie graniem.
Zobacz wideo

Jak donosi Bloomberg, koncern Sony poinformował swoich partnerów oraz podwykonawców o znacznie większym zapotrzebowaniu na podzespoły dla konsoli PlayStation 5. Japończycy w tym roku chcą wyprodukować aż 10 mln urządzeń, choć wcześniejsze plany były znacznie skromniejsze i zakładały wypuszczenie na rynek 5-6 mln egzemplarzy do marca 2021 roku.

Ambitne plany Sony względem PS5 potwierdza również raport serwisu Nikkei, który niedawno informował o zwiększeniu produkcji konsoli z około 6 mln do 9 mln sztuk. Sony oficjalnie  tych doniesień nie potwierdza. Dla porównania, konsola PS4, w ciągu dwóch pierwszych kwartałów od debiutu w listopadzie 2013, sprzedała się w liczbie 7,5 mln egzemplarzy.

10 mln egzemplarzy PS5 do końca roku? Sony nie boi się pandemii

Skąd decyzja o podwojeniu produkcji nowej konsoli? Okazuje się, że Sony nie tylko nie obawia się pandemii COVID-19, ale uważa, że paradoksalnie obecna sytuacja może sprzyjać lepszej sprzedaży urządzenia. W czasie pandemii, gdy wiele osób spędza niemal cały dzień w domu, gry wideo stały się jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu.

Największym wyzwaniem, przed którym stanie Sony, może okazać się natomiast dostarczenie konsoli do graczy. Produkcja PlayStation 5 odbywa się przede wszystkim w Chinach, a - jak zauważa Bloomberg - morski transport urządzeń do USA i Europy może trwać miesiącami.

Boleśnie przekonało się o tym Nintendo. W ostatnich miesiącach ze sklepowych półek w USA zniknęły niemal wszystkie egzemplarze konsoli Switch, która bardzo szybko stała się towarem deficytowym, a na internetowych aukcjach zaczęła osiągać zawrotne ceny.

PlayStation 5. Wciąż czekamy na datę premiery i cenę

PlayStation 5 ma trafić do sprzedaży w "okresie świątecznym 2020", który w USA tradycyjnie rozpoczyna się tuż po Święcie Dziękczynienia. Dokładna data premiery konsoli wciąż nie jest znana, ale spekuluje się, że może mieć ona miejsca w ostatnim tygodniu listopada.

W czerwcu Japończycy zaprezentowali wygląd PS5. Okazało się, że konsola trafi do sprzedaży w dwóch wersjach - z napędem Blu-ray i w wersji Digital Edition. "Okrojony" wariant urządzenia będzie z pewnością tańszy. O ile? Tego nie wiemy, gdyż wciąż czekamy na to aż producent ujawni oficjalną cenę PlayStation 5.

Niedawno na stronie polskiego sklepu x-kom.pl pojawiła się podstrona poświęcona PlayStation 5. Urządzenie zostało tam wycenione na 2 499 zł. Sony nie potwierdziło jednak, że konsola będzie oferowana w Polsce w tej właśnie cenie, a oferta szybko zniknęła ze strony sklepu.

Więcej o: