Huawei 5G. Wielka Brytania wyklucza sprzęt chińskiej marki z budowy własnej sieci

Huawei 5G. Wielka Brytania postanowiła wykluczyć sprzęt chińskiej marki z budowy własnej sieci tej nowoczesnej technologii. Tym samym dołączyła do sporu z Chinami prowadzonego przez Donalda Trumpa.

Huawei zakaz: nadajniki w Wielkiej Brytanii mają zniknąć

Nadajniki i infrastruktura 5G w Wielkiej Brytanii już nie dla chińskiego producenta. Izba Gmin podjęła decyzję, której skutkiem będzie wykluczenie chińskiego sprzętu z budowy infrastruktury 5G w Wielkiej Brytanii. Szczegółowo nowe prawo ma dotyczyć tego, że:

  • po 31 grudnia 2020 operatorzy na Wyspach mają zakaz sprowadzania sprzętu Huawei
  • do 2027 roku nakazuje się rozebrać wszystkie już zainstalowane urządzenia tej marki

Co ciekawe: prawo nie działa odnośnie konieczności usunięcia dotychczasowej infrastruktury teleinformatycznej dostarczanej przez Huawei. Wynika z tego, że np. sprzęt 4G może dalej funkcjonować w Wielkiej Brytanii nawet jeśli pochodzi z Chin. 

Huawei NCSC raport: wykluczenie Huawei z brytyjskiej sieci 5G koniecznością

Decyzja o wyklucczeniu Huawei z brytyjskiej infrastruktury 5G została przez Izbę Gmin podjęta po zapoznaniu się z opinią National Cyber Security Centre. Głos zabrał także minister cyfryzacji, kultury, mediów i sportu Oliver Dowden, który stwierdził:

Po nałożeniu przez USA sankcji na Huawei i uaktualnieniu zaleceń technicznych przez naszych ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, rząd zdecydował, że konieczne jest wykluczenia Huawei z naszych sieci 5G. Nie była to łatwa decyzja, ale jest ona właściwa dla sieci telekomunikacyjnych w Wielkiej Brytanii, dla naszego bezpieczeństwa narodowego i gospodarki - zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie 

Huawei: sankcje USA wzorem dla innych państw?

Donald Trump doprowadził do nałożenia sankcji USA na Huawei. Uzasadnieniem było przede wszystkim to, że zdaniem administracji Trumpa produkowany przez chińską markę sprzęt może być np. wykorzystywany do działalności szpiegowskiej. Wszystko zaś dlatego, że Huawei ma powiązania z komunistycznymi władzami w Pekinie. W praktyce powody są bardziej złożone i chodzi o to, aby Chiny nie zdobyły przewagi nad Stanami Zjednoczonymi na rynku nowoczesnych technologii.

Dotychczas USA zabroniły chińskiej firmie używania w swoich urządzeniach mikroprocesorów opartych na amerykańskich konstrukcjach. Później zakaz ten nieco osłabiono w obawie, że Chińczycy zaczną użytkować niesprawdzone technologie. 

Trudno obecnie określić jak dalej rozwinie się sytuacja. Rzecznik prasowy Huawei w Wielkiej Brytanii wypowiedział się na temat nowego prawa: 

Niestety, kwestia naszej przyszłości w Wielkiej Brytanii została upolityczniona – nie chodzi tu o bezpieczeństwo, a o amerykańską wojnę handlową. Przez ostatnich 20 lat Huawei koncentrował się na łączeniu ludzi i organizacji w Wielkiej Brytanii i jako odpowiedzialna firma będziemy w dalszym ciągu wspierać naszych klientów.

Zobacz też: Morawiecki dla "Daily Telegraph": Nie możemy budować sieci 5G z firmami zależnymi od autorytarnych rządów

Co to jest sieć 5G?

Co to jest sieć 5G i dlaczego spór wokół niej urasta do rangi międzynarodowego? Mowa o najnowszym standardzie sieci komórkowej, który w zakresie technologii mobilnej ma zastąpić 4G/LTE. W sporze między państwami echnologię 5G postrzega się jako jeden z elementów współzawodnictwa - chiński sprzęt bywa postrzegany jako niebezpieczny w tym sensie, że technologie funkcjonujące w nim będą zależne od decydentów Państwa Środka. Jak skomentował to amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo: 

Kiedy wybuchła pandemia, Komunistyczna Partia Chin nie była transparentna i nie przedstawiała danych w wiarygodny sposób. Wiele krajów będzie się zastanawiać, czy Chiny nie działają w podobny sposób w sprawie 5G
Zobacz wideo Dlaczego 5G wzbudza tyle emocji?
Więcej o: