Wniosek o dotacje na nawadnianie gospodarstwa można złożyć jeszcze tylko dzisiaj. Kolejna szansa jesienią

Wniosek o dotacje na nawadnianie gospodarstw można złożyć jeszcze tylko 20 lipca, jeśli chcemy niedługo dostać pieniądze. Kolejna transza zaplanowana jest na jesień. Dotacja może wynosić nawet 100 tys. złotych na systemy nawadniania i zabezpieczenia przed suszą.

Tylko do dziś - do 20 lipca - rolnicy mogą składać wnioski o dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa w ramach aktualnej transzy. O wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może starać się osoba posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 hektara i nie większe niż 300 hektarów.

Prezes Agencji Tomasz Nowakowski mówi, że program jest skierowany do rolników, którzy chcieliby zaopatrzyć gospodarstwo w instalacje nawodnieniowe i zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy. Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tysięcy złotych przy czym refundacji podlega 50 procent kosztów poniesionych na realizację inwestycji.

Zobacz wideo Andrzej Duda ogłasza program #MojaWoda. "Chciałbym, aby powstało jak najwięcej małych zbiorników wodnych"

Wniosek o dotację na nawadnianie gospodarstwa. Kiedy kolejne zgłoszenia?

Prezes zaznacza, że będą kolejne nabory wniosków. Jak mówi, do Agencji trzeba złożyć dokumentację z pozwoleniami wodnoprawnymi, a na ich uzyskanie rolnicy potrzebują czasu. Najprawdopodobniej kolejny nabór zostanie uruchomiony w październiku i osoby, które teraz nie są w stanie złożyć wniosku, będą mogły zrobić to jesienią.

W aktualnym naborze złożono około 600 wniosków. Najwięcej złożono w województwach najbardziej poszkodowanych w wyniku suszy, głównie w wielkopolskim, łódzkim, zachodniopomorskim i lubuskim. Rolnicy mogą sfinansować z tego programu między innymi budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

Więcej o: