TikTok będzie zakazany w Polsce? Jest odpowiedź Ministerstwa Cyfryzacji

W mediach pojawiły się informacje o tym, że rząd zamierza wprowadzić przepisy, które mogą umożliwić zablokowanie TikToka w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji bardzo szybko zdementowało te pogłoski, określając je jako "typowy fake news".

Wirtualna Polska poinformowała o rzekomych planach przygotowania przez resort cyfryzacji przepisów, które wyrzucą TikToka z Polski, a także uderzą w serwis sprzedażowy AliExpress. Powodem tego ma być nieprzestrzeganie praw obywatelskich w Chinach. Według doniesień serwisu, projekt nowych przepisów trafił już do Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie odbywają się jego konsultacje.

TikTok i AliExpress wkrótce zakazane w Polsce? Specjalne kolegium będzie oceniać firmy pod kątem cyberbezpieczeństwa

Wp.pl twierdzi, że w przyszłości kolegium ds. cyberbezpieczeństwa (znaleźć się w nim ma premier, a także szefowie MON, MSW, ABW i Służby Kontrwywiadu Wojskowego) ma oceniać ryzyko dostawcy sprzętu bądź oprogramowania. Weryfikowane mają być firmy z krajów spoza Unii Europejskiej, ważnym czynnikiem będzie "prawodawstwo państwa w zakresie ochrony praw obywatelskich i praw człowieka”. To właśnie ten zapis ma uderzyć w chińskie firmy, a także być pretekstem do zakazania TikToka w Polsce

W przypadku negatywnej oceny danej firmy, jej sprzęt, aplikacja bądź oprogramowanie miałoby być usuwane. Według Wirtualnej Polski, nie wiadomo jednak, jak wyglądałoby to w praktyce, gdyż aplikacje typu TikTok znajdują się na Appstore oraz Google Play i to one musiałby je zablokować.  

Zobacz wideo Michał Piróg uderza w Pierwszą Damę na TikToku

Ministerstwo: Rząd nie pracuje nad przepisami, które zablokują jakiekolwiek media społecznościowe w Polsce

Kontrowersyjny projekt został jednak zdementowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. "Zapewniamy: rząd, w tym Ministerstwo Cyfryzacji, NIE pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress). To fake news" - czytamy w oficjalnym komunikacie resortu

Ministerstwo przyznało, że obecnie trwają prace nad projektem zmiany ustawy dotyczącej bezpieczeństwa sieci 5G, a nie działania mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych. Dodano także, że prace nad nim są w pełni jawne, a w konsultacjach wzięli udział przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe. 

Więcej o: