Virgin Galactic zaprezentowała projekt odrzutowca. Maszyna ma trzykrotnie przekroczyć prędkość dźwięku

Należąca do miliardera Richarda Bransona firma Virgin Galactic pochwaliła się projektem swojego najnowszego samolotu. Maszyna ma osiągnąć prędkość trzy razy większą od prędkości dźwięku. Firma zawiązała również współpracę z Rolls-Roycem, który przygotuje silnik nowej maszyny.

Virgin Galactic we współpracy z Rolls-Roycem przygotuje naddźwiękowy samolot, który osiągnie prędkość ponad 3 704 km/h. Mach 3 to na razie tylko projekt. Jego twórcy mają jednak nadzieję, że w przyszłości stanie się podobnie, jak kiedyś Concordy, wygodnym i przede wszystkim bardzo szybkim środkiem transportu.

Virgin Galactic zaprezentowała nowy projekt. Samolot trzykrotnie przekroczy barierę dźwięku

Virgin Galactic to jedna z firm, która obok Space X Elona Muska oraz Blue Origin Jeffa Bezosa bierze udział w wyścig o prym wśród prywatnych producentów statków kosmicznych. Jednak najnowszy projekt Richarda Bransona nie dotyczy podróży kosmicznych.

Firma chce stworzyć naddźwiękowy samolot, który będzie w stanie zabrać na pokład od 9 do 19 osób. Maszyna ma rozwinąć prędkość trzech machów, co oznacza, że bariera dźwięku zostanie przekroczona ponad trzykrotnie.

Samolot będzie miał skrzydła w układzie delta. Swoje standardowe podróże będzie odbywał na wysokości 18,3 km. Do jego startu i lądowania nie będzie potrzebna specjalna infrastruktura. Mach 3 będzie mógł rozpocząć i zakończyć swoją podróż na zwykłym lotnisku.

Silnik nowego samolotu stworzy Rolls-Royce

W stworzeniu nowego naddźwiękowego samolotu ma pomóc Rolls-Royce. Firma, znana głównie z produkcji ekskluzywnych samochodów, jest również twórcą silnika napędzającego Concordy. Teraz pomoże Virgin Galactic w stworzeniu napędu, który pozwoli na osiągnięcie zawrotnej prędkości. Silnik, stworzony przez Rolls-Royce ma również spełniać standardy ekologiczne.

Ze względu na wczesną fazę produkcji, termin ukończenia nowego naddźwiękowego samolotu nie jest jeszcze znany. Tajemnicą pozostaje również ceną, jaką będą musieli zapłacić pasażerowie za przelot Machem 3. Dla porównania można podać, że za podróż statkiem SpaceShipTwo, flagowym projektem Virgin Galactic, trzeba zapłacić 250 tys. dolarów.

Zobacz wideo Kapsuła SpaceX wylądowała! Astronauci wrócili na Ziemię z historycznej misji
Więcej o: