Donald Trump stwierdził, że dzieci są "prawie odporne" na koronawirusa. Nawet Facebook nie wytrzymał

Facebook, YouTube i Twitter solidarnie usunęły ze swoich serwisów wideo, na którym Donald Trump twierdził, że dzieci są "prawie odporne" na koronawirusa. Co ciekawe, Mark Zuckerberg niedawno krytykował cenzurowanie wpisów Trumpa, sugerując, że media społecznościowe nie są "arbitrami prawdy".
Zobacz wideo

Wideo, które od kilku dni wzbudza w USA spore kontrowersje, to fragment wywiadu Trumpa dla telewizji Fox. W programie "Fox and Friends" zachęcał on rodziców do ponownego posyłania dzieci do szkoły, sugerując, że są one "prawie odporne" na koronawirusa. Film pojawił się m.in. na powiązanych ze sztabem wyborczym Trumpa profilach w na YouTubie, Facebooku i Twitterze, ale w środę został z nich usunięty ze względu na "naruszenie standardów".

To wideo zawiera fałszywe stwierdzenia o tym, że grupa osób jest odporna na Covid-19, co jest złamaniem naszych zasad dotyczących fałszywych informacji o Covid-19

- tłumaczył decyzję o usunięciu filmu rzecznik Facebooka.

Twitter poszedł w swoich działaniach jeszcze dalej, bo czasowo zablokował kampanijne konto @TeamTrump zaznaczając, że zostanie ono odblokowane dopiero w momencie, gdy zawierające fałszywe twierdzenia wideo zostanie z niego usunięte.

O ile Twitter już w przeszłości usuwał budzące kontrowersje wpisy Trumpa, o tyle w przypadku Facebooka zdarzyło się to pierwszy raz. Co więcej, niedawno szef Facebooka Mark Zuckerberg mówił, że prywatne firmy nie powinny ingerować we wpisy użytkowników.

Uważam, że Facebook nie powinien być arbitrem prawdy w kwestii tego, co ludzie publikują w internecie

- stwierdził Mark Zuckerberg.

W obronie słów Trumpa stanęła Courtney Parella, rzeczniczka jego kampanii. Tłumaczyła, że amerykański prezydent stwierdził jedynie, że "dzieci są mniej podatne na koronawirusa". Oskarżyła również firmy z Doliny Krzemowej o to, że są uprzedzone do Trumpa, a na koniec powtórzyła wypowiedź Zuckerberga o tym, że media społecznościowe nie są "arbitrem prawdy".

Koronawirus i dzieci. Trump kolportuje fałszywe informacje

Niedawne sugestie Donalda Trumpa jakoby dzieci miały być "prawie odporne" na koronawirusa są niezgodne z prawdą. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez WHO i CDC (Centrum Kontroli Chorób) wynika, że choć dzieci zazwyczaj łagodniej przechodzą zakażenie, to nie są odporne na koronawirusa i mogą transmitować go na inne osoby.

Więcej o: