Lekcje w środku gry komputerowej. Polscy nauczyciele używają VR do nauki, m.in. Half-Life Alyx

Nauczyciele w poznańskiej podstawówce stosują nietypowe metody nauki. Swoje lekcje prowadzą w wirtualnej rzeczywistości gier wideo. Wykorzystują do tego m.in. mającą niedawno premierę kolejną część cyklu Half-Life o podtytule Alyx.

Portal CD Action doszukał się bardzo ciekawej historii nauczycieli z zespołu szkół nr 33 w Poznaniu, gdzie nauczyciele postanowili prowadzić lekcje w nietypowy sposób. Pandemia zmusiła ich do prowadzenia lekcji zdalnie, co ma swoje ograniczenia. O uwagę dzieci przed kamerą trzeba walczyć jeszcze mocniej niż podczas lekcji w klasie. Warto więc zaangażować narzędzia, które wcześniej nie były używane w ten sposób. 

Nauczyciele prowadzą lekcję VR m.in. w Half-Life Alyx

Głośno było o amerykański nauczycieli Charlesie Coomberze, który prowadził lekcje geometrii w Half-Life Alyx. Podczas gdy świat zachwycał się tym pomysłem, w Polsce kilka dni później rozpoczął się podobny projekt. Nauczyciele ze szkoły podstawowej nr 33 rozpoczęli prowadzenie lekcji w wirtualnej rzeczywistości. Do tego wykorzystywany był m.in. Half-Life Alyx, ale także inne gry, jak Job Simulator. Zapisy tych lekcji pojawiły się w internecie i można prześledzić je na oficjalnym profilu szkoły pod TYM adresem.

 

Nauczyciele wykorzystują na przykład szyby do prowadzenia lekcji geometrii. Nie jest to najbardziej wyszukane zastosowanie gry, bo zamiast tablicy korzysta się z brudnej szyby w City 17 z Half-Life: Alyx. Zaletą jednak jest to, że na szybie możemy zmieścić więcej elementów, których nie trzeba zmazywać i można szybko do nich wrócić. To jednak dopiero początek projektu, można więc liczyć, że z czasem nauczyciele będą poznawali rozszerzoną rzeczywistość lepiej, co pozwoli efektowniej prowadzić lekcje. Lekcje fizyki z użyciem pistoletu antygrawitacyjnego w Half-Life: Alyx mogą być bardzo spektakularne, a także efektywne. Pewne rzeczy będzie można pokazać, zamiast zostawiać je jedynie wyobraźni uczniów

Więcej o: