YouTube usunął ponad 10 mln wideo. Nigdy wcześniej nie skasowano tylu filmów z serwisu

YouTube usunął ponad 10 mln wideo w minionym kwartale. To najwięcej w historii serwisu. Spowodowane jest to pandemią, co wymusiło częstsze poleganie na algorytmach, niż na opinii ludzi. Pociągnęło to za sobą także wzrost odwołań od decyzji YouTube'a.

YouTube na początku pandemii przeszedł na model pracy zdalnej. Pracownicy zostali poinformowani, że nie zmieni się do przynajmniej do końca 2020 roku. Firma w związku z tym musiała podjąć ważną decyzję dot. weryfikacji filmów wideo. Jak czytamy we wpisie na blogu, YouTube w związku z ograniczonymi możliwościami dot. personelu, mógł zdecydować się na niedostateczne lub nadmierne egzekwowanie swoich zasad. Wybrano drugi model, gdyż "odpowiedzialność jest najwyższym priorytetem" portalu. W związku z tym dużą część obowiązków przejęły algorytmy, które podejmowały decyzję, co nie pozostało bez wpływu na platformę. 

Zobacz wideo "Tusk mnie nie lubi". Rosyjscy youtuberzy wkręcili Andrzeja Dudę

YouTube usunął rekordową liczbę filmów

W okresie od kwietnia do czerwca z serwisu usunięto 11 401 696 filmów. W analogicznym okresie rok wcześniej skasowano niecałe 9 mln wideo. Wzrost ten jest związany z pracą algorytmów - bardziej restrykcyjnych i mniej rozumnych niż ludzie. YouTube sam podkreślał, że wiele usuniętych filmów, w normalnych warunkach mogłoby tego uniknąć. Personel jednak nie może weryfikować zgłoszeń, gdyż na co dzień robi to w kontrolowanym środowisku, co zabezpiecza przed wyciekiem danych użytkowników. W przypadku pracy zdalnej nie jest więc możliwe zachowanie tych standardów.  

Wraz ze wzrostem liczby usuwanych filmów, do YouTube'a zaczęło spływać więcej odwołań. W pierwszym kwartale 2020 roku było ich 166 tys., podczas gdy w drugim liczba ta niemal się podwoiła do 325 tys. Poskutkowało to jeszcze większym przywracaniem usuniętych wideo z 41 tys. w pierwszym kwartale, do 160 tys. w drugim. YouTube w związku z tym przekierował do działu zajmującego się odwołaniami dużą część personelu, by móc sprawniej weryfikować zgłoszone sprawy.

Co YouTube usuwa z serwisu?

10,8 mln filmów zostało usuniętych automatycznie. 382 tys. zgłosili użytkownicy, za kolejne 167 tys. odpowiadają zaufani współpracownicy zajmujący się oznaczaniem. 2200 zgłosiły organizacje pozarządowe, a 25 agencje państwowe. 42 proc. usuniętych filmów nie zostało obejrzanych, 33,7 proc. miało mniej niż 10 wyświetleń. Ten próg przekroczyło 24,3 proc. skasowanych wideo. 

Najwięcej materiałów usunięto ze względu na bezpieczeństwo dzieci (33,5 proc.). Drugie w kolejności są materiały oznaczone jako spam, dezinformacja lub oszustwo, które stanowiły 28,3 proc. Ze względu na nagość, skasowano 14,6 proc. filmów. 10,6 proc. stanowiły nagrania z przemocą, a 8,1 proc. materiały promujące przemoc lub przemocowy ekstremizm. 1,8 proc. stanowiły filmy szkodliwe lub groźne, 1,5 proc. materiały oznaczone jak inne, a 0,9 proc. wideo z nękaniem i cyfrową przemocą. 0,7 proc. stanowiły filmy szerzące nienawiść i obraźliwe.

Więcej o: