Prawo jazdy na smartfonie już za trzy miesiące. MC: W tym roku Mikołajki będą dzień wcześniej

Ministerstwo Cyfryzacji podjęło decyzję, dzięki której będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu. Dokument pojawi się w aplikacji mObywatel na smartfony z Androidem i iOS, dzięki czemu zniknie konieczność wożenia ze sobą "plastiku".
Zobacz wideo Za którym razem zdałaś/eś prawo jazdy?

Ministerstwo Cyfryzacji w zeszłym roku wprowadzało do aplikacji mObywatel możliwość wyświetlenia danych z dowodu rejestracyjnego auta oraz aktualnej polisy OC. Od dawna zapowiadano, że podobny los czeka w przyszłości również prawo jazdy, na co zresztą kierowcy bardzo liczyli.

Prawo jazdy w telefonie, nie w portfelu

Wygląda na to, że nareszcie doczekaliśmy się odpowiedniej decyzji. Ministerstwo cyfryzacji ogłosiło właśnie, że jeszcze w tym roku będziemy mogli wyruszyć w trasę własnym autem, zostawiając prawo jazdy w domu. Szef tego resortu, Marek Zagórski, podpisał w piątek dokument, dzięki któremu stanie się to prawnie możliwe.

Podano także konkretną datę. Plastikowego dokumentu potwierdzającego znajomość przepisów nie będziemy musieli wozić od 5 grudnia 2020 roku. "W tym roku Mikołajki będą dzień wcześniej (przynajmniej dla kierowców)!" - napisało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam

- powiedział Marek Zagórski w specjalnie przygotowanym z tej okazji filmie.

 

Resort cyfryzacji zakłada, że kierowcy zainstalują na swoich telefonach aplikację mObywatel. To program, do którego dołączone zostały wcześniej m.in. dowód osobisty, e-recepty, legitymacja szkolna i studencka czy wspominany dowód rejestracyjny. W grudniu, gdy do listy dołączy prawo jazdy, z poziomu programu będzie można sprawdzić również aktualną liczbę uzbieranych punktów karnych.

Aplikacja jest dostępna na smartfony z Androidem i iOS, a do skorzystania z niej konieczne jest potwierdzenie danych przy pomocy profilu zaufanego.

Więcej o: