Poczta Polska z końcem września wyłącza jedną ze swoich usług. Koniec z ułatwieniem

Poczta Polska poinformowała, że usługa eSkrzynka nie zostanie przedłużona. Zgodnie z pierwotnymi planami odbiór listów poleconych przez internet będzie możliwy tylko do 30 września.

Poczta Polska przeżywa w ostatnich latach rewolucję, która ma pozwolić jej utrzymać się na rynku i konkurować z innymi firmami dostawczymi. Znamienny dla tych zmian jest zamiar wprowadzenia automatów pocztowych, na wzór paczkomatów InPostu. Usprawnień jest jednak więcej, ale nie wszystkie okazały się sukcesem. 

Zobacz wideo „Wybory kopertowe”. Budka: Każdy, kto działał nielegalnie, odpowie za to.

eSkrzynka przestaje działać

W kwietniu, po wybuchu pandemii wprowadzono eSkrzynkę. Dzięki temu rozwiązaniu można było ograniczyć wzrost liczby zachorowań na koronawirusa, gdyż zamiast iść na zatłoczoną pocztę, część listów i przesyłek można było odebrać przez internet. Od początku było jasne określone, że eSkrzynka ma działać do końca września. Na stronie usługi pojawił się już komunikat, informujący o tym, że eSkrzynka zostanie wyłączona po 30 września. Kopię dokumentów pozostaną dostępne przez 60 dni od ich udostępnienia.

Chociaż wiadomo było, że niedługo eSkrzynka przestanie działać, to można czuć zawód. Usługa nie cieszyła się dużą popularnością, ale zapewne potrzebowała czasu, by ją zyskać. Rząd jednak co najmniej od 2016 roku zapowiada wprowadzenie usługi poczty elektronicznej. Pandemia tylko przyspieszyła wejście w życie projektu, który od dawna powinien być już dostępny dla wszystkich obywateli

Poczta Polska wprowadza inne usługi elektroniczne

Chociaż znikną eSkrzynka to już od miesiąca można korzystać z innych elektronicznych usług Poczty Polskiej. Wśród nich znajdują się:

  • eINFO: awizo - bezpłatna usługa, dzięki której otrzymujemy informację o oczekiwaniu przesyłki w placówce pocztowej;
  • Polecony do skrzynki;
  • Dosyłanie - przesyłki adresowane do klienta pod stary adres będę przesyłane pod nowy adres, który wskaże w formularzu. Usługa dostępna przez 12 miesięcy;
  • Doręczenie na życzenie - ponowne doręczenie awizowanej przesyłki poleconej;
  • Przechowywanie.