TikTok na razie nie zostanie zbanowany w USA. Donalda Trumpa zablokował sąd

Sąd w Dystrykcie Kolumbii wstrzymał nakaz wycofania aplikacji TikTok ze sklepów Google Play i App Store w USA. Wymiar sprawiedliwości zablokował tym samym decyzję administracji Donalda Trumpa, która uważa TikToka za "zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego".
Zobacz wideo Nowy smartfon? Te aplikacje warto zainstalować jako pierwsze

Sprawa TikToka budzi ostatnio spore emocje, bo co i rusz dowiadujemy się nowych szczegółów na temat przyszłości platformy w USA. Początkowo Donald Trump ogłosił, że TikTok nie będzie mógł działać w Stanach Zjednoczonych ze względu na bezpieczeństwo narodowe, potem dodał jednak, że będzie to możliwe, o ile właściciel tego portalu społecznościowego (jest nim chińskie przedsiębiorstwo ByteDance) sprzeda przynajmniej części biznesu amerykańskiej firmie.

ByteDance ostatecznie dogadał się z Amerykanami z Oracle, ale sprawa wciąż jest w toku. W międzyczasie administracja pretendenta USA zdążył jednak ogłosić, że TikTok zniknie ze sklepów z aplikacjami Google Play i Apple Store 20 września. Ostatecznie jednak termin zablokowania platformy przesunięto na 27 września.

Blokadę TikToka zablokował sąd

Nakaz miał wejść w życie w niedzielę, ale TikTok wciąż jest dostępny dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Wszystko dlatego, że sąd federalny w Dystrykcie Kolumbii (rękami sędziego Carla Nicholsa) zablokował wejście w życie decyzji prezydenta. Wymiar sprawiedliwości przychylił się bowiem do argumentacji ByteDance i chce sprawdzić, czy blokada TikToka będzie legalna.

Spółka odpowiedzialna za platformę społecznościową twierdzi bowiem, że zakaz Donalda Trumpa jest bezprawny i sprzeczny z amerykańskimi przepisami, które gwarantują wolność słowa. Planowany zakaz pobierania aplikacji ze sklepów Google i Apple TikTok opisała jako "arbitralny i kapryśny" - podaje The Verge.

Konstytucja USA zakłada prawo do sprawiedliwego procesu, dlatego sąd zadecydował, że TikTok nie może zostać wycofany ze sklepów z aplikacjami przed wydaniem wyroku. Pomimo, że rządowi prawnicy zauważali, że argumenty TikToka są niewłaściwe, a Pierwsza Poprawka nie ma zastosowania, ponieważ administracja Trumpa uznała aplikację za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Co dalej z TikTokiem?

Na razie nie wiadomo, co dalej z TikTokiem w USA. Sąd w Dystrykcie Kolumbii nie zablokował decyzji Donalda Trumpa z 14 sierpnia, który daje ByteDance 90 dni na sprzedaż całości lub części biznesu TikToka firmie z USA. Udało się jedynie wstrzymać planowane na wczoraj wycofanie społecznościowej aplikacji ze sklepów Google Play i App Store za oceanem.

Jak przypomina The Verge, 19 września utworzono nową firmę TikTok Global z siedzibą w USA, która będzie działać we współpracy z Oracle. To właśnie ta spółka ma obsługiwać dane dotyczące wszystkich Amerykanów zarejestrowanych na TikToku, co ma pozwolić na uniknięcie blokady Donalda Trumpa.

Czytaj też: Facebook będzie musiał wycofać się z Europy? Poszło o wysyłanie danych za ocean

Więcej o: