Zdjęcia Google. Koniec z darmową nieskończoną przestrzenią na dysku. Od czerwca zmiany

Google poinformowało o zmianach w dostępie do przestrzeni dyskowej. Od czerwca, zdjęcia i filmy będą wliczały się do 15 GB darmowego limitu.

Zdjęcia Google to narzędzie, które obecne na rynku jest od pięciu lat. Przez ten czas firma oferowała nieograniczoną darmową przestrzeń dyskową na fotografie, jeśli zdecydowaliśmy się importować obrazy w wysokiej jakości. Drugą możliwością był wybór zapisywania na dysku sieciowym zdjęć w oryginalnej jakości. Ta opcja sprawiała, że zdjęcia zajmowały przydzieloną nam przestrzeń dyskową (każdy darmowo otrzymuje 15 GB współdzielone między zdjęciami, Dyskiem Google oraz Gmailem; można też wykupić większą przestrzeń). To jednak niebawem się już zmieni. 

Zobacz wideo Jak poprawić swoje zdjęcie? Kilka aplikacji może ci pomóc

Google wprowadza ograniczenia w Zdjęciach Google

Google poinformowało, że od 1 czerwca 2021 roku zmienią się zasady dot. przechowywania zdjęć w chmurze firmy. Od tej daty wszystkie obrazy ze Zdjęć Google, będą zajmowały dostępną przestrzeń dyskową - niezależnie czy wybraliśmy wysoką jakość, czy oryginalny rozmiar zdjęcia. Wszystkie obrazy i filmy wgrane przed tym terminem, nie zostaną wliczone do limitu. Przestrzeń będą zajmowały jedynie nowe zdjęcia importowane do chmury po 1 czerwca przyszłego roku. Osoby, które korzystają z kopii zdjęć w oryginalnej jakości, nie doświadczą żadnych zmian.

Google motywuje te decyzją chęcią utrzymania wysokiego poziomu aplikacji i potrzebą nadążania za rosnącym zapotrzebowaniem na pamięć masową. Firma informuje o niej z wyprzedzeniem, by każdy mógł się przygotować do zmian. 

Google prognozuje, że zajęcie przestrzeni dyskowej to kwestia trzech lat

Google ocenia, że 80 proc. użytkowników będzie potrzebowało trzech lat, by zapełnić darmowe 15 GB dysku. Przygotowano narzędzie, które indywidualnie ocenia, kiedy mniej więcej będzie konieczność dokupienia dodatkowej przestrzeni dyskowej. Można sprawdzić to pod TYM adresem. Gdy miejsce na dysku będzie się kończyć, Google odpowiednio wcześniej poinformuje użytkowników w aplikacji oraz mailowo. 

Ponadto firma przygotowuje na czerwiec nowe narzędzie, które pozwoli zrobić porządki w aplikacji i zaoszczędzić sporo miejsca. Będzie ono sugerowało, co można usunąć w celu zwolnienie przestrzeni dyskowej, jak ciemne, czy rozmyte fotografie lub duże filmy. 

Więcej o: