Wiedźmin 3 przedmiotem badań na UJ. 670 tys. zł w celu zbadania, co to znaczy polska gra

Zakończyły się konkursy OPUS i PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki. Rozdano w ich ramach niemal pół miliarda złotych na badania. Grant dostali m.in. naukowcy z UJ, którzy zbadają, czemu niektóre gry nazywamy polskimi. Przedmiotem badań będzie m.in. Wiedźmin 3.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS i PRELUDIUM. W ich ramach rozdano aż 487 mln złotych. Do konkursów zgłoszono 4096 wniosków, z czego 595 zostało skierowanych do finansowania. Wśród nich projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczący gier wideo. 

CYBERPUNK 2077Cyberpunk 2077 na PlayStation 4 i PS5. Wiemy, jak wygląda gra na konsolach Sony

670 tys. zł na badanie o grach

Dr habilitowany Tomasz Zbigniew Majkowski z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednym z laureatów konkursu OPUS. Postanowił on zbadać, dlaczego niektóre gry nazywamy polskimi, czemu odczuwamy dumę z ich sukcesów i co sprawia, że są one na tyle dobre, że uznano, że jedna z nich będzie dobrym prezentem dla prezydenta Stanów Zjednoczonych

Zobacz wideo Nie tylko Wiedźmin 3 i CD Projekt. Polskie gry robią furorę na świecie [TOPtech]

Dr Majkowski w opisie projekt zaznacza, że wartość polskiego przemysłu gier podkreślają politycy i media. Traktowane są one w naszym kraju jak nowe dobro narodowe. By zbadać ten fenomen, naukowiec otrzymał 670 tys. złotych na badanie "Polskie gry wideo? Kultury grania i branża gier w kontekście narodowym".

Czemu Wiedźmina 3 nazywam polską grą?

Pojawia się pytanie, czemu mielibyśmy Wiedźmina 3 traktować inaczej, niż jak polską grę? W końcu stworzyło ją polskie studio na podstawie kultowej polskiej sagi fantasy. Majkowski zwraca jednak uwagę, że gier nie tworzy się już tylko lokalnie. Przy ich produkcji pracują fachowcy z całego świata, zespoły złożone z ludzi najróżniejszych narodowości. Pierwsza część Wiedźmina była tworzona na silniku kanadyjskiego studia BioWare, drąży temat dr Majkowski. 

Deluxe Ski Jump 2 na AndroidaDSJ na smartfony. Słynny "Małysz" do ściągnięcia na Androida

Żeby jeszcze bardziej skomplikować temat, na kolejną grę, która będzie przedmiotem badania, dr Majkowski wybrał produkcję This War of Mine. Owszem, jest ona tworzona przez polskie studio, ale inspirację czerpie z tragicznej historii Bałkanów. Temat "polskości" gier nie jest więc tak oczywisty, jakby się to wydawało na pierwszy rzut oka. Dr Majkowski zbada m.in. które gry Polacy odbierają jako swoje, a które są odbierane jako takowe przez graczy z całego anglojęzycznego świata. 

Więcej o: