USA pracują nad przełomową technologią komunikacyjną. Armia chce czytać żołnierzom w myślach

Amerykanie opracowują technologię, która ma pozwolić na komunikację w sposób zupełnie niekonwencjonalny. Żołnierze mają czytać sobie w myślach rozszyfrowując znaczenie różnych fal mózgowych.
Zobacz wideo Mur Trumpa na granicy z Meksykiem

Amerykańska armia (podobnie, jak i niektóre inne) stale pracuje nad nowymi technologiami i rozwiązaniami, które pozwalają na bardziej efektywne działanie na polu bitwy. Poza testami rakiet i dronów, co jakiś czas pojawiają się zdecydowanie bardziej nietypowe pomysły.

Amerykańscy żołnierze mają czytać sobie w myślach

Z informacji serwisu C4ISRNET, wynika teraz, że armia USA pracuje obecnie nad bardzo innowacyjną technologią komunikacji. Amerykanie starają się opracować system, który będzie nie tylko rozpoznawać, ale i odpowiednio interpretować fale mózgowe. USA zainwestowały (ponad 6 mln dolarów) w badania neurologiczne, a ich wyniki ponoć napawają optymizmem.

Badaczom udało się bowiem zidentyfikować fale mózgowe, które odpowiadają np. za ruch różnych części ciała i wyodrębnić je od pozostałych sygnałów mózgowych, które dla badaczy pozostawały bez znaczenia. Możliwość interpretacji tych sygnałów przez komputer, a następnie wysyłania przetworzonych danych w inne miejsce może pozwolić na komunikowanie się w nieznany dotąd sposób.

Jednym z przykładów zastosowań takiej technologii jest wykrywanie urazu lub przemęczenia żołnierza przez dowództwo, zanim on sam poinformuje o tym fakcie przełożonych. W dalszej perspektywie badacze chcą pójść jeszcze o krok dalej i nauczyć się w bardziej precyzyjny sposób wykrywać myśli człowieka, co pozwoliłoby na komunikację między żołnierzami bez użycia słów. A to rozwija oczywiście cały wachlarz możliwości porozumiewania się w sposób zupełnie bezgłośny.

Jak na razie jest jednak opracowanie i wprowadzenie takiej technologii do armii to bardzo odległa perspektywa. 

Więcej o: