Oppo prezentuje koncept wielokrotnie składanego smartfona z rysikiem. Jest jeden haczyk

Składane smartfony przez ostatnie kilka lat przeszły długą drogę stając się już niemal gotowym produktem. Teraz Oppo wraz z japońskim studiem projektowym Nendo zaproponowało nową koncepcję telefonu składanego na kilka różnych sposobów.
Zobacz wideo Paweł Sasko: Gracze, którzy nas znają, wiedzą, że w "Cyberpunku 2077" zaszyliśmy masę smaczków

Samsung, Motorola i Huawei to niejedyni producenci, którzy koncertują swoje siły na projektowaniu składanych smartfonów. Pomysły na takie urządzenia miało również m.in. Xiaomi, a teraz do tego grona dołącza Oppo.

Oppo prezentuje koncept smartfona wielokrotnie składanego

Chiński gigant (będący w czołówce największych producentów telefonów) zaprezentował podczas Międzynarodowych Targów Wzornictwa Przemysłowego (CIIDE) w Chinach kilka technologii, które teoretycznie mogą w przyszłości zagościć na sklepowych półkach.

Wśród nich znalazł się projekt składanego smartfona, który już na pierwszy rzut oka wydaje się dość odważny i niecodzienny. Smartfon Oppo miałby być zbudowany z trzech segmentów połączonych rzecz jasna elastycznym ekranem OLED, a urządzenie rozkładałoby się na kilka różnych sposobów, które lepiej sprawdzałaby się w konkretnych zadaniach. 

Oppo prezentuje koncepcyjny smartfon wielokrotnie składanyOppo prezentuje koncepcyjny smartfon wielokrotnie składany fot. materiały prasowe Oppo

To do użytkownika miałby należeć wybór sposobu, w jaki chce używać telefonu. Dzięki takiemu zabiegowi moglibyśmy odsłonić jedynie niewielką część ekranu, aby odczytać godzinę i powiadomienia, nieco większą, aby zrobić selfie lub odkryć całość wyświetlacza, który sprawdzi się w grach i zadaniach wymagających wielozadaniowości. Dodatkowym plusem byłaby obecność rysika ukrytego w obudowie telefonu.

 

Cały ekran ma mieć przekątną 7 cali i znacznie bardziej podłużne proporcje od spotykanych dziś w smartfonach. Po złożeniu telefon byłby jednak na tyle niewielki, że bez problemu zmieściłby się w każdej kieszeni lub nawet bardzo małej torebce. Zresztą, jak deklaruje Oppo, pomysł na składany w ten sposób smartfon jest odpowiedzią właśnie na obecny trend ciągłego powiększania wyświetlaczy w urządzeniach mobilnych.

Takiego smartfona na razie nie kupimy

Jeśli chcielibyście się na taki telefon zdecydować, mam złe informacje. Oppo raczej nie planuje wypuszczenia tego modelu do sprzedaży. Przynajmniej nie w najbliższym czasie. Trzeba pamiętać, że to tylko koncept, który może (w przyszłości), ale wcale nie musi doczekać się realizacji.

Zresztą stworzenie gotowego urządzenia tego typu i wypuszczenie go na rynek może być technicznie bardzo trudne. Wystarczy spojrzeć, jak długą drogę musiały przejść składane smartfony, aby móc sprostać codziennej pracy. A i tak wciąż nie udało się wyeliminować wszystkich ich minusów.

Przy okazji warto wspomnieć jednak o innym ciekawym smartfonie chińskiej firmy. To Oppo X 2021, czyli rozsuwany telefon ze zwijanym ekranem, którego przekątną możemy zmienić w dowolnym momencie. Działający prototyp tego urządzenia został zaprezentowany w listopadzie 2020 roku.

Więcej o: