Xiaomi otwiera w Warszawie największy salon w tej części Europy. Ma ponad 300 mkw., byliśmy na miejscu

Bartłomiej Pawlak
W piątek 18 grudnia Xiaomi otworzy w Warszawie swój największy salon sprzedaży w tej części Europy i jednocześnie pierwszy poza Chinami, który został stworzony według nowego konceptu. Byliśmy na miejscu i sprawdziliśmy, jak się prezentuje.
Zobacz wideo Kupujesz nowy telewizor? Uważaj na triki sprzedawców i opinie w sieci

Xiaomi - podobnie, jak większość technologicznych gigantów - nie tylko dystrybuuje swoje produkty u sprzedawców zewnętrznych, ale ma również własne salony sprzedaży. Przygoda chińskiej firmy z tego typu miejscami zaczęła się jednak w Polsce dość niefortunnie.

W 2017 roku polski dystrybutor sprzętu marki Xiaomi otworzył bowiem niewielką wyspę w centrum handlowym Arkadia w Warszawie, która - jak opisywaliśmy - okazała się sporym rozczarowaniem dla niektórych klientów. Z biegiem czasu otwierane jednak były kolejne punkty (już nie wyspy, a pełnowymiarowe sklepy), które znajdziemy obecnie w wielu miejscach w całej Polsce (łącznie 20 salonów w 16 miastach).

Największy sklep Xiaomi w tej części Europy

Teraz Xiaomi postanowiło zrobić następny krok naprzód i przygotowało kolejny autorski sklep. Jego otwarcie zaplanowano na piątek 18 grudnia, jednak dzień wcześniej na prezentację zaproszono kilku dziennikarzy.

Nowy sklep Xiaomi Mi Store w warszawskiej Arkadii - 17.12.2020Nowy sklep Xiaomi Mi Store w warszawskiej Arkadii - 17.12.2020 fot. Bartłomiej Pawlak

Nowy Mi Store znajduje się parterze warszawskiego centrum handlowego Westfield Arkadia i ma powierzchnię 306 metrów kw. Oznacza to, że jest mniej więcej dwa razy większy od poprzedniego sklepu znajdującego się w Westfield Arkadia. Xiaomi chwali się zresztą, że jest to obecnie nie tylko ich największy autorski sklep w Polsce, ale w ogóle w naszej części Europy (region ten obejmuje Europę Środkowo-Wschodnią i kraje nordyckie).

Xiaomi to nie tylko smartfony

Chiński gigant podkreśla, że już dawno nie skupia się jedynie na sprzedaży smartfonów, ale chce zainteresować potencjalnych klientów również urządzeniami ekosystemowymi, czyli całą gamą smart produktów, na bazie których możemy zbudować inteligentny dom.

Z tego powodu w nowym sklepie znalazła się wydzielona strefa, która ma imitować "domową przestrzeń". Prezentowane jest tam działanie urządzeń, takich jak inteligentny wentylator, nawilżacz powietrza, smart żarówka, autonomiczny odkurzacz i wiele innych, do których dostęp klienci mają otrzymać z poziomu przygotowanego smartfona z aplikacją Mi Home.

Nowy sklep Xiaomi Mi Store w warszawskiej Arkadii - 17.12.2020Nowy sklep Xiaomi Mi Store w warszawskiej Arkadii - 17.12.2020 fot. Bartłomiej Pawlak

W strefie tej co prawda nie przetestujemy wszystkich urządzeń do budowy smart home, które Xiaomi ma w ofercie, jednak do tej pory podobnych stref w sklepach marki nie było w ogóle. Firma podkreśla zresztą, że to pierwszy sklep poza Chinami, który został zbudowany według takiej (nowej) koncepcji.

Trzy lata temu zadebiutowaliśmy oficjalnie w Europie. Przez ten czas bardzo wiele się zmieniło. Jesteśmy obecnie trzecią największą marką smartfonów na świecie i w Europie. Widzimy również duże zainteresowanie naszymi produktami ekosystemowymi, dlatego zależało nam na tym, aby stworzyć miejsce dla naszych klientów, w którym w praktyce mogą sprawdzić, jak działają nasze inteligentne urządzenia

- powiedział Andrew Wong, dyrektor generalny Xiaomi na region Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nordyckich.

Nowy sklep Xiaomi Mi Store w warszawskiej Arkadii - 17.12.2020Nowy sklep Xiaomi Mi Store w warszawskiej Arkadii - 17.12.2020 fot. Bartłomiej Pawlak

Oczywiście poza tym w warszawskim Mi Store znalazło się też sporo miejsca dla innych gadżetów, poczynając od smartfonów i telewizorów (których Xioami ma w ofercie już całkiem sporo), a kończąc na plecakach i elektrycznych pojazdach. Przy okazji poszerzeniu uległa bowiem gama produktów, które Xiaomi ma w sprzedaży stacjonarnej.

W centralnym punkcie salonu znalazł się też chyba najciekawszy z produktów chińskiego producenta - przezroczysty telewizor - Mi TV Lux Transparent Edition. Jeśli chcielibyście kupić sobie taki sprzęt, to mam złe wieści. Warszawski Mi Store nie zamierza się go pozbywać, bo - przynajmniej na razie - nie będzie on w sprzedaży w Polsce. W Chinach sprzęt ten już jest i kosztuje... ok. 27 tys. zł.

Nowy sklep Xiaomi Mi Store w warszawskiej Arkadii - 17.12.2020Nowy sklep Xiaomi Mi Store w warszawskiej Arkadii - 17.12.2020 fot. Bartłomiej Pawlak

Nie będzie kolejnej wojny o tanie smartfony

Xiaomi deklaruje też, że w nowym sklepie będą przestrzegane wszystkie obostrzenia związane z pandemią - m.in. sprzęt ma być dezynfekowany, odstępy między klientami mają wynosić min. 2 metry, a w środku może przebywać max. 10 osób jednocześnie.

Z tego powodu nie będzie (tradycyjnych już) promocji dla pierwszych klientów (zostaną one przeniesione do internetu). W poprzednich latach takie akcje wiązały się z obecnością tłumu klientów, a nawet dochodziło do bójek. Funkcjonujący do tej pory Mi Store w Westfield Arkadia zostanie zamknięty po 24 grudnia.

Więcej o: