Urząd Lotnictwa Cywilnego w związku z wejście od 31 grudnia nowych unijnych przepisów dot. dronów, rozpoczął kampanię, która ma na celu uświadomienie użytkowników dronów o nowym prawie. Tych jest w Polsce prawie 200 tys., a kampania skierowania jest głównie do osób latających hobbistycznie.
W ramach kampanii Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował spot, ulotki oraz plakaty, które będzie można zobaczyć na przystankach autobusowych w Warszawie i Katowicach - miastach, w których wykonuje się najwięcej lotów dronami. Istotnym elementem akcji informacyjnej będzie kampania internetowa, która potrwa około 6 tygodni. Partnerem akcji jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii. Już dzisiaj w Polsce drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach. Nowe przepisy pozwolą ten rozwój jeszcze przyspieszyć a w efekcie polepszyć jakość życia Polaków
- mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.
Przepisy dot. dronów w Unii Europejskiej nie chroniły prywatności, co przy tych urządzeniach jest bardzo ważne. Dlatego od ostatniego dnia roku wprowadzono zmiany. Operacje będą klasyfikowane ze względu stopień ryzyka na loty:
Bez licencji będzie można latać jedynie dronami poniżej 250 g i bez kamery. Jeśli maszyna waży więcej i ma urządzenie do rejestrowania obrazu, konieczne będzie przejście szkolenia i testu on-line na stronie drony.ulc.gov.pl.
Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.
Bezpieczeństwo to nasza wspólna wartość, dlatego cieszę się, że zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie. To milowy krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz ułatwienie rozwoju całej branży. Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki znajomości branży i doświadczeniu mogliśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnych europejskich przepisów
- mówi Piotr Samson, Prezes Urzędu lotnictwa Cywilnego.
W niedawno przygotowanym rankingu Polska została sklasyfikowana jako drugi najbardziej przyjazny dronom kraj na świecie, przed nami tylko Singapurem. Jednym z obszarów, które wymagały poprawy, było poszanowanie prywatności osób trzecich. Problem ten dotyczył wszystkich krajów UE. Po wprowadzeniu nowych przepisów Polska ma szansę przeskoczyć Singapur, bo wprowadzona zostanie także digitalizacja większości procesów w urzędzie. Ułatwienie czynności administracyjnych było drugim z trzech obszarów, gdzie nasz kraj mógł się poprawić. Ostatni to umożliwienie zautomatyzowanych lotów nad miastami