Twitter usunie fake newsy o szczepionce na koronawirusa. Nowe zasady od poniedziałku

Twitter rozszerza swoją politykę dotyczące usuwania wpisów, które zawierają fake newsy o pandemii koronawirusa. Od poniedziałku zasady obejmą także nieprawdziwe wpisy o szczepionce.

Ukrywanie i oznaczanie wpisów przez media społecznościowe są ważnym tematem dyskusji na temat wolności słowa w USA. W trakcie pandemii problem jeszcze bardziej urósł, ze względu na liczne teorie spiskowe i fake newsy na temat koronawirusa. 

Produkował je m.in. prezydent Donald Trump. Twitter nie omieszkał oznaczać jego postów, nie zważając na zajmowane przez niego stanowisko. Stało się to kością niezgody między Trumpem a portalem, który dał mu przecież platformę wypowiedzi tak samo znacząco, jak telewizja.

Prezydent USA ostatecznie wydał rozporządzenie wykonawcze, które wprowadziło dla mediów społecznościowych te same zasady odpowiedzialności co dla mediów tradycyjnych, jeśli te będą stosowały cenzurę. To jednak nie wystarczyło - Twitter wciąż oznacza  posty z fake newsami dot. koronawirusa i wymaga od swoich użytkowników, by je usuwali. Od poniedziałku zasadami tymi zostanie objęta kolejna kategoria informacji. 

Zobacz wideo Emilewicz: Aborcja na życzenie jest dla mnie moralnie i etycznie nieakceptowalna

Twitter będzie wymagał usunięcia wpisów z fałszywymi informacjami o szczepionce

Od poniedziałku 21 grudnia Twitter będzie wymagał od swoich użytkowników, by Ci usuwali wpisy, które wprowadzają w błąd w kwestii szczepionki na koronawirusa. Dotyczy to postów, które zawierają:

  • Fałszywe twierdzenia, które sugerują, że szczepienia i szczepionki są używane w celu umyślnego wyrządzania szkód lub kontrolowania populacji, w tym oświadczenia o szczepionkach, które sugerują spisek na temat powyższych stwierdzeń;
  • Fałszywe twierdzenia, które zostały powszechnie obalone, dotyczące niekorzystnych skutków lub skutków otrzymywania szczepień; 
  • Fałszywe twierdzenia, że COVID-19 nie jest prawdziwy lub nie jest poważnym zagrożeniem, a zatem szczepienia są niepotrzebne.

Ponadto od początku 2021 roku Twitter, będzie oznaczał wpisy, które zawierają bezpodstawne plotki, sporne roszczenia oraz niepełne lub wyjęte z kontekstu informacje o szczepionkach. Wpisy oznaczone w ten sposób będą zawierały także odnośniki do wiarygodnych informacji o zdrowiu publicznym lub do regulaminu Twittera. 

Twitter zapowiada, że nowa polityka będzie konsultowana z lokalnymi, krajowymi oraz światowymi organami ds. zdrowia. Portal chce, by ich zasady były stosowane w sposób powtarzalny i przejrzysty, tak by zapewnić ludziom dostęp do rzetelnej wiedzy na temat zdrowia. 

Więcej o: