Cyberpunk 2077 wycofany z PlayStation Store. CD Projekt mocno traci na giełdzie

Daniel Maikowski
Sony czasowo usunęło grę Cyberpunk 2077 z PlayStation Store. To pokłosie problemów technicznych, z którymi tytuł zmaga się na konsolach. Osoby, które już kupiły grę, mogą dokonać jej zwrotu i odzyskać pieniądze. Giełda zareagowała na tę informację nerwowo.

Cyberpunk 2077 do odwołania nie będzie dostępny w sklepie PlayStation Store. Poinformowały o tym firmy Sony Interactive Entertainment (SIE) oraz CD Projekt.

Decyzja podjęta została po konsultacjach Spółki z przedstawicielami SIE dotyczących umożliwienia realizacji zwrotu gry osobom, które zakupiły ją w wersji cyfrowej poprzez PlayStation Store i chciałyby dokonać jej zwrotu

- czytamy w komunikacie CD Projektu.

Zobacz wideo Przygody detektywa Rutkowskiego i fatalny Rambo. Oto najgorsze polskie gry

Spółka poinformowała jednocześnie, że wszystkie dotychczas sprzedane na platformie PlayStation Store egzemplarze gry "pozostaną dostępne do użytkowania przez dotychczasowych nabywców".

Gracze mogą niezmiennie nabywać pudełkową wersję gry w sprzedaży bezpośredniej lub wysyłkowej. Zarówno cyfrowe, jak i fizyczne kopie gry nieprzerwanie objęte będą wsparciem i otrzymywać będą przyszłe aktualizacje od Spółki

- podkreśla CD Projekt.

Giełda reaguje nerwowo

Decyzja o wycofaniu Cyberpunku 2077 z PlayStation Store spotkała się z natychmiastową reakcją ze strony inwestorów. Podczas piątkowego otwarcia sesji kurs akcji CD Projektu na giełdzie w Warszawie spadł o prawie 20 procent, a po godzinie 10 utrzymuje się wciąż na poziomie -13 proc.

CDRCDR CDR

Tuż przed premierą Cyberpunka akcje spółki były wyceniane na niemal 464 zł, a obecnie jest to tylko 268 zł.  Mówimy więc o niemal 40- procentowym spadku notowań w ciągu nieco ponad tygodnia.

Inwestorom humory mogły popsuć również ostatnie decyzje analityków biur maklerskich, którzy obniżyli prognozy sprzedaży najnowszej gry "Redów" o około 20 proc. Średnia z tych prognoz wskazuje na sprzedaż 15,1 mln kopii Cyberpunka w tym roku i 25,4 mln w rok od premiery.

Cyberpunk 2077 z problemami technicznymi na PayStation 4 i Xbox One

Cyberpunk 2077, który premierę miał w ub. tygodniu, zebrał znakomite recenzje wśród recenzentów, którzy testowali wersję gry na PC-ty. Niestety szybko okazało się, że gra działa znacznie gorzej na konsolach PS4 i Xbox One. Błędy, puste ulice Night City, spadek klatkażu poniżej 15 FPS czy też znaczący graficzny downgrade - to najpoważniejsze zarzuty ze strony graczy, którzy nie kryją swojego rozczarowania.

Skalę problemu pokazują również oceny, które zbiera gra "Redów". O ile w przypadku wersji na PC-ty ich średnia w serwisie Metacritic to obecnie 87/100 (krytycy) i 7/10 (gracze), o tyle na PS4 jest to odpowiednio 54/100 oraz 3,1/10, a na Xbox One 55/100 i 4,2/10.

CD Projekt już kilka dni temu opublikował komunikat, w którym przeprosił graczy za problemy, które gra napotyka na konsolach. Firma obiecała również, że w najbliższym czasie pojawi się szereg aktualizacji, które naprawią błędy utrudniające rozgrywkę.

Po pierwsze, chcielibyśmy zacząć od przeproszenia za to, że nie pokazaliśmy wam gry na konsolach poprzedniej generacji przed jej premierą i, w konsekwencji, nie umożliwiliśmy podjęcia decyzji o zakupie bazującej na większym zasobie informacji. Powinniśmy zwrócić więcej uwagi na to, by gra funkcjonowała lepiej na PlayStation 4 i Xbox One

- czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisał się m.in. założyciel studia, Marcin Iwiński.

Sony obiecuje zwrot pieniędzy niezadowolonym graczom

W oddzielnym komunikacie Sony Interactive Entertainment poinformowało, że gracze, którzy nie są zadowoleni z tego, jak Cyberpunk 2077 działa na PlayStation 4, mogą uzyskać zwrot pieniędzy.

SIE dąży do zapewnienia wysokiego poziomu satysfakcji klientów i zaczniemy oferować pełny zwrot pieniędzy wszystkim graczom, którzy kupili grę Cyberpunk 2077 za pośrednictwem PlayStation Store i ją zwrócić

- napisała firma w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze.

Póki co, nie wiemy, czy na wycofanie gry ze swojego cyfrowego sklepu zdecyduje się też Microsoft, właściciel marki Xbox. Firma ta blisko współpracowała z CDR przy działaniach marketingowych związanych z Cyberpunkiem 2077. Dość powiedzieć, że to na pokazie Xboksa na targach E3 w Los Angeles ujawniono, że w jedną z głównych postaci w grze wcieli się znany aktor Keanu Reeves.

Więcej o: