Xiaomi prezentuje najtańszego smartfona z 5G. Oto Redmi Note 9T za nieco ponad tysiąc złotych

Xiaomi zaprezentowało smartfona, który może mocno namieszać na rynku tanich urządzeń z 5G. Redmi Note 9T ma porządną specyfikację, świetnie wygląda i obsługuje sieć nowej generacji, a w Polsce będzie kosztować nieco ponad tysiąc zł.
Zobacz wideo Czy 5G może być szkodliwe dla zdrowia?

Chipsety obsługujące sieć nowej generacji stale tanieją, dlatego 5G trafia coraz częściej również do smartfonów ze średniej półki cenowej. Mimo wszystko, chcąc kupić nowy smartfon obsługujący 5G musimy przeznaczyć na niego całkiem sporo, bo przynajmniej 1500-1600 zł. 

Xiaomi postanowiło jeszcze nieco obniżyć ten próg cenowy. Zaprezentowany właśnie Redmi Note 9T będzie kosztował w Europie 229 euro, co przełożyło się na 1199 zł na polskim rynku (niestety o prawie 200 zł więcej niż wynikałoby to z bezpośredniego przeliczenia).

Redmi Note 9T z 5G za nieco ponad tysiąc złotych

Nowy smartfon chińczyków został wyposażony w procesor MediaTek Dimensity 800U wsparty przez 4 GB pamięci RAM (niezależnie od wersji), a także 64 lub 128 GB przestrzeni na dane użytkownika. Wedle wyliczeń Xiaomi, smartfon ma być o 100 proc. wydajniejszy od pracującego pod kontrolą Snapdragona 665 modelu Redmi Note 8.

Za wyświetlanie obrazu odpowiada ekran (IPS) o przekątnej 6,53 cala i rozdzielczości Full HD+, a całość zasilić ma duża bateria o pojemności 5000 mAh (ładowanie 18 W). Nie zabrakło też oczywiście wszystkich wspomnianych modułów, jak NFC oraz wspomniane już 5G. Tu warto wspomnieć, że Redmi Note 9T obsłuży sieć nowej generacji na obu slotach dla kart SIM, dlatego możemy korzystać z dwóch numerów obsługujących 5G jednocześnie, co jest sporym plusem.

Do dyspozycji użytkownika oddano również trzy aparaty - główny o rozdzielczości 48 Mpix (f/1.79), kamerka do makro (2 Mpix) oraz dodatkowy sensor do wykrywania głębi ostrości (2 Mpix). Z przodu znalazł się za to aparat 13 Mpix do selfie.

Redmi Note 9TRedmi Note 9T fot. Xioami

Nie brakuje kompromisów

Widać więc wyraźnie, że Xiaomi szukało oszczędności, dlatego obsługa 5G w tak tanim smartfonie została okupiona kilkoma kompromisami. Mamy m.in. tańszy panel IPS oraz stosunkowo mało pamięci RAM i przestrzeni na dane (jest za to miejsce na kartę MicroSD).

Dość słabo prezentuje się również fotograficzna strona specyfikacji - brakuje tu przede wszystkim aparatów z obiektywem szerokokątnym i z teleobiektywem. Szczęśliwe pojawił się moduł NFC, co należy zaliczyć na plus. Nie zmienia to jednak faktu, że Redmi Note 9T będzie jedną z najciekawszych propozycji dla osób szukających niedrogiego telefonu z 5G i najtańszym takim smartfonem dostępnym w standardowej sprzedaży w Polsce.

Xiaomi rozpocznie sprzedaż Redmi Note'a 9T na polskim rynku 18 stycznia. We wspomnianej kwocie 1199 zł dostaniemy wersję z 64 GB przestrzeni na dane. Za podwojenie pojemności pamięci wewnętrznej trzeba będzie zapłacić o 100 zł więcej.

Poza wyżej opisanym telefonem zaprezentowano również tańszy model Redmi 9T (749 zł - wersja 4/64 GB i 849 zł - wersja 4/128 GB) oraz dwa urządzenia ekosystemowe - kamerę Mi 360° Home Security Camera 2K Pro (60 euro, polskiej ceny nie podano) oraz inteligentny budzik z wyświetlaczem Mi Smart Clock (50 euro).

Więcej o: