CES 2021: LG pokazał telewizor z ekranem chowanym w obudowie. Zaskakujący pomysł

LG podczas targów CES 2021 zaprezentował futurystyczny telewizor z chowanym wyświetlaczem. Co więcej, powierzchnia ekranu jest przeźroczysta, dzięki czemu możemy zobaczyć, co znajduje się za urządzeniem.
Zobacz wideo Kupujesz nowy telewizor? Uważaj na triki sprzedawców i opinie w sieci

Rozpoczęte 11 stycznia targi CES odbywają się tym razem w całkowicie wirtualnej formie. Nie przeszkadza to jednak wielu firmom w prezentowaniu swoich nowości. LG rozpoczęło technologiczne święto z przytupem i pokazało wyjątkowy model telewizora z transparentnym ekranem.

LG prezentuje rolowany, przeźroczysty telewizor

LG futurystyczne panele OLED produkuje już od dawna, czego konsekwencją było pokazanie na targach CES w 2019 roku pierwszego (gotowego do sprzedaży) modelu zwijanego telewizora, który wykorzystuje technologię Koreańczyków w praktyce. Ba, LG Signature OLED R trafił nawet na sklepowe półki, choć oczywiście w kosmicznie wysokiej cenie (87 tys. dolarów).

Teraz koreański gigant postanowił zaskoczyć nas nowym modelem, który nieco inaczej realizuje zbliżoną koncepcję. Transparent OLED Smart Bed ma (taka jest przynajmniej propozycja producenta) stać się częścią naszego łóżka (jego zanóżkiem), co pozwoli na wygodne oglądanie telewizji w sypialni. W razie potrzeby będzie go można jednak przestawić w inne miejsce.

Podobnie jak w LG Signature OLED R, także i w tym przypadku ekran może wysuwać się z obudowy na różną wysokość i - zależnie od niej - pozwala na wyświetlanie innych rodzajów treści. Przy minimalnym wysunięciu pokazuje jedynie najważniejsze komunikaty (np. datę i godzinę), gdy wysunie się go nieco bardziej, możemy dostrzec odpowiednio bardziej rozbudowane komunikaty (np. analiza snu itp.), a w pozycji maksymalnie rozsuniętej służy oczywiście do oglądania telewizji lub materiałów wideo.

 

Tym razem koreański producent nie pokusił się o wykorzystanie elastycznego ekranu, który zwijałby się do niewielkiej obudowy przypominającej soundbar. Panel OLED chowa się w bardziej tradycyjny sposób.

Urządzenie ma przekątną 55 cali, a przeźroczystość panelu OLED wyliczono na 40 proc. (inne elementy specyfikacji są na razie nieznane). Zamysł producenta jest taki, że gdy nie korzystamy z telewizora,  wyświetla on jedynie przydatne komunikaty, nie rzucając się zbyt mocno w oczy.

Ekrany przepuszczające światło zza telewizora nie są oczywiście nowością, jednak do tej pory były przeznaczone raczej do użytku komercyjnego. LG Transparent OLED Smart Bed ma być pierwszym modelem przeźroczystego telewizora skierowanym do klientów indywidualnych.

Firma nie wyklucza zastosowania przeźroczystych paneli OLED w następnych projektach. Na CES 2021 pokazano również 55-calowy transparentny ekran, który ma być modelem przeznaczonym dla restauratorów. Urządzenie takie mogłoby wyświetlać menu lub ważne wydarzenia sportowe w lokalach gastronomicznych.

---

Więcej na temat nowości z targów CES 2021 możecie znaleźć w TYM miejscu.

Więcej o: