Szczepionka na koronawirusa. Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta? Ułatwia zapis na szczepienie

Zapisy na szczepienia są prowadzone na kilka różnych sposobów. Najłatwiej będzie jednak to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta, które pozwala ominąć czekanie w kolejce np. na infolinii. Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Od dzisiaj ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Póki co zarejestrować mogą się seniorzy powyżej 80. roku życia, a za tydzień, od 22 stycznia, rusza rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia. Pozostali obywatele mogą wypełnić formularz, zgłaszając swoją chęć wzięcia udziału w programie szczepień.

Zobacz wideo Co znajduje się w szczepionce na koronawirusa? Wyjaśniamy

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Na szczepienie przeciwko COVID-19 można zarejestrować się przez:

  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl;
  • infolinię Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19 pod numerem 989;
  • lekarza, który wystawił e-skierowanie na szczepienie;
  • bezpośrednio w punkcie szczepień.

Trzy ostatnie sposoby wymagają wyjścia z domu lub ustawienia się w uciążliwej kolejce na infolinii. Najszybsza wydaje się więc pierwsze metoda. 

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Założenie IKP jest bardzo prostą sprawą, jeśli posiadamy już Profil Zaufany lub e-dowód osobisty. Wystarczy wejść na portal pacjent.gov.pl i prawym górnym rogu wybrać kafelek "Zaloguj się". Następnie postępujemy z instrukcjami na ekranie i logujemy się z użyciem Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Oprócz możliwości zapisania się na szczepienia IKP daje nam dostęp do e-recept i e-skierowań. Znajdziemy tam też naszą dokumentację medyczną, wypisy ze szpitala, deklaracje wyboru lekarza czy wysokość naszej składki zdrowotnej. 

Logowanie przez e-dowód wymaga aplikacji mObywatel lub specjalnego czytnika. Do Profilu Zaufanego możemy z kolei zalogować się przez nasz bank lub adresem mailowym i hasłem. Jak założyć Profil Zaufany wytłumaczyliśmy w artykule pod TYM adresem

Więcej o: