Pojawienie się Apple AirPods w 2016 roku rozpoczęło modę na słuchawki, które nie są połączone ze sobą w żaden fizyczny sposób. Od początku postrzegano je przede wszystkim nie jako samodzielny produkt, ale fragment ekosystemu Apple przeznaczony dla osób, które otaczają się sprzętami z jabłuszkiem w logo. Jednym z powodów ich powstania, były trudności z parowaniem słuchawek bluetooth z kilkoma sprzętami jednocześnie. Jakość odtwarzania muzyki jest w nich przy tym dobra - z pewnością jednak na rynku znajdziemy znacznie lepszy sprzęt do tego przeznaczony. Apple AirPods służą raczej do rozmów lub odtwarzania podcastów. Za co więc się je ceni?
Po sukcesie pierwszej generacji Apple AirPods w 2016 r. kolejna pojawiła się w 2019. AirPods 3 mają się pojawić w kwietniu 2021 r. Co ważne - pod koniec roku słuchawki Apple'a w dalszym ciągu radziły sobie bardzo dobrze na tle konkurencji i to pomimo wysokiej ceny. Według badań Counterpoint Research aż 29 proc. rynku zostało zagarnięte przez Apple AirPods. Tendencja była jednak spadkowa - konkurencja rośnie w siłę.
Jakie słuchawki warto potraktować jako alternatywy dla Apple AirPods? Jeśli chodzi o wygląd, to na rynku jest bardzo wiele produktów o podobnym designie. Można raczej porównywać jakość wykonania słuchawek lub powerbanku - oczywiście zawsze warto robić to w odniesieniu do ceny wymaganej za produkt. Przede wszystkim alternatywy Apple AirPods muszą być od nich tańsze i zachowywać możliwie najwięcej funkcjonalności charakteryzujących produkt Apple. Które ''prawdziwie bezprzewodowe'' (TWS) słuchawki warto brać pod uwagę w różnych granicach cenowych?
Słuchawki AWEI są doceniane przede wszystkim z uwagi na korzystną relację ceny do jakości. Za niedużą kwotę można nabyć słuchawki, które oferują dobrą jakość dźwięku, przejrzysty sposób obsługi i dużą wytrzymałość baterii. Do tego są zaprojektowane w estetyczny i ergonomiczny sposób. Etui ładujące o kompaktowych rozmiarach słusznie chwalone jest za dużą moc ładowania.
W przypadku słuchawek Xiaomi niższa cena przekłada się na gorszą jakość wykonania. Przy bardzo dobrej jakości i wspomnianej atrakcyjnej cenie nie wydaje się, że jest to bardzo duża wada. Bateria wytrzymuje cztery godziny pracy.
Cena słuchawek Creative Outlier Air Sports jest o wiele wyższa, niż tańszych spośród polecanych modeli TWS. Wciąż jednak to znacznie mniej, niż kosztują AirPodsy. Ich zalety to lekkość i dobrej jakości wykonanie. Pozytywne oceny zbiera również etui ładujące. Dobra jakość dźwięku i nietypowa dla tego rodzaju słuchawek izolacja od dźwięków zewnętrznych to kolejne zalety Creative Outlier Air Sports.
W średniej kategorii cenowej otrzymujemy sprzęt, który doceniany jest za dobrą jakość dźwięku i bogaty wybór przydatnych funkcji. Ich cechy to solidne wykonanie, proste parowanie i trwałość połączenia. Dobry wybór do codziennego użytku.
Wciąż tańsze od AirPodsów, choć już nie tak tanie. Recenzje obfitują w bardzo pozytywne wrażenia jeśli chodzi o jakość dźwięku. Docenia się zwłaszcza brzmienie tonów niskich. Dobra jest też jakość rozmów. Bateria wytrzymuje cztery godziny użytkowania.
Zobacz też: Solidne słuchawki bezprzewodowe w przystępnej cenie? Z tymi modelami nie musisz iść na kompromis