W końcu cichy okap, który spełnia swoje funkcje. Cena? Mile zaskakuje

Cichy okap to marzenie wielu osób, które lubią spędzać czas na gotowaniu. Teraz można je spełnić i nie wiąże się to z wielkimi kosztami.

Okap: co to za urządzenie i czy każdy musi go mieć?

Okap jest urządzeniem, które montujemy w kuchni nad płytą kuchenną. Jego zadaniem jest pochłanianie oparów i zapachów z przygotowywanych potraw. W ten sposób nie osadzają się one na meblach i ścianach pomieszczenia, ale także nie unoszą się w powietrzu, dzięki czemu w całym domu nie czuć nieprzyjemnych zapachów podczas gotowania. Szczególnie ważne jest posiadanie okapu w przypadku, gdy korzystamy z płyty gazowej. Opary wydobywające się podczas gotowania na gazie bardzo negatywnie wpływają na fronty mebli, na których osadzają się w postaci tłustego, trudnego do usunięcia nalotu. Użytkownicy płyt indukcyjnych również korzystają z okapów, gdyż w ten sposób można ochronić kuchnię przed nadmiarem pary i powstawaniem wilgoci w pomieszczeniu. Prawdziwa kuchnia nie obejdzie się więc bez okapu. I o ile jego wartość jest nieoceniona jeśli chodzi o spełniane funkcje, o tyle hałas towarzyszący pracy urządzenia bywa dość uciążliwy. Producenci jednak starają się ograniczyć go do minimum, dzięki czemu mamy na rynku kilka modeli cichych okapów, które warto wziąć pod uwagę, kompletując sprzęt kuchenny.

Dlaczego warto kupić kawiarkę elektryczną?Kawiarka czy french press? Niezbędne akcesoria w domu każdego kawosza!

Cichy okap: na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Kupując okap kuchenny, należy bardzo uważnie przyjrzeć się jego parametrom technicznym. To od nich zależy, jak głośno będzie pracować nasze urządzenie. W specyfikacji każdego produktu znajdziemy informację o tym, jakie natężenie hałasu emitują podczas pracy. Cichy okap kuchenny włączony na I lub II bieg nie powinien przekroczyć wartości 50 dB. Ważne jest, aby zachował przy tym wydajność oczyszczania na poziomie około 200 m3 powietrza na godzinę. Wraz ze wzrostem wydajność wzrasta głośność okapu. 

Biorąc pod uwagę, że w normalnych warunkach najczęściej stosuje się niższe biegi okapu, należy przede wszystkim sprawdzić to, jaki poziom hałasu wytwarza się właśnie podczas ich pracy. 

Wybierając każdy sprzęt kuchenny, klienci zwracają uwagę na jakość i materiał, z którego został on wykonany. Również w przypadku okapów ma to wielkie znaczenie. Modele wykonane z trwałych, wysokiej jakości materiałów, jak szkło hartowane czy stal, mają w znacznym stopniu właściwości wygłuszające, co sprawia, że praca silnika takiego okapu jest znacznie mniej uciążliwa dla użytkownika. 

Zobacz wideo Aplikacje z przepisami, dla tych, którzy lubią gotować

Ciche okapy: modele, które zaskoczą cię niskim poziomem hałasu

Ciche okapy to bardzo popularne urządzenia na rynku. Producenci dokładają wszelkich starań, aby zadowolić w tym względzie swoich odbiorców. Którym wychodzi to najlepiej? Sprawdź, które okapy są najcichsze na rynku:

  • Globalo Amadio 60.1 biały - głośność okapu mieści się w przedziale od 48 do 66 dB; jest wyposażony w aluminiowy filtr pochłaniający tłuste cząstki; oświetlenie LED; posiada 4 stopnie wydajności; może działać w trybie pochłaniacza (wówczas trzeba go doposażyć w filtr węglowy)
  • Falmec Slim 60 Vetro Plus biały - minimalna głośność okapu wynosi 46 dB; okap teleskopowy działa też jako pochłaniacz; posiada nowoczesne oświetlenie diodowe LED, sensoryczne sterowanie, 4-stopniową regulację intensywności działania oraz funkcję booster
  • Ciarko Quatro 90 BK - minimalna głośność okapu na poziomie 49 dB; jest to tradycyjny okap kominowy wyposażony w energooszczędne diody LED, sterowanie Sensor Touch oraz czterostopniowy zakres mocy 
  • VDB Tube - minimalna głośność okapu na poziomie 49 dB; ciekawy design, maksymalna wydajność to 538 m3/h, przeciwtłuszczowy filtr aluminiowy, działa również w trybie pochłaniacza, oświetlenie halogenowe, klasa energetyczna C.

Małe AGD, które ułatwi codzienne przygotowywanie posiłkówMałe AGD, które ułatwi codzienne przygotowywanie posiłków. Wybór redakcji

Cichy okap: cena

Ceny cichych okapów są znacznie wyższe od tych, które emitują większy hałas. Szukając modelu, który emituje hałas poniżej 50 dB trzeba liczyć się, że jego cena minimalna oscyluje wokół 1000 złotych, podczas gdy najprostszy okap można kupić już za 200-300 złotych. Górna granica jest znacznie wyższa. Lepszej jakości materiały, wyższa klasa energetyczna i ciekawy design, to cechy, które sprawiają, że okap może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak biorąc pod uwagę, jak ważne funkcje spełnia okap i że jest to urządzenie, które z reguły prawidłowo użytkowane i konserwowane służy wiele lat, wydatek wydaje się niezbyt wielki. 

Więcej o: