Okap jest urządzeniem, które montujemy w kuchni nad płytą kuchenną. Jego zadaniem jest pochłanianie oparów i zapachów z przygotowywanych potraw. W ten sposób nie osadzają się one na meblach i ścianach pomieszczenia, ale także nie unoszą się w powietrzu, dzięki czemu w całym domu nie czuć nieprzyjemnych zapachów podczas gotowania. Szczególnie ważne jest posiadanie okapu w przypadku, gdy korzystamy z płyty gazowej. Opary wydobywające się podczas gotowania na gazie bardzo negatywnie wpływają na fronty mebli, na których osadzają się w postaci tłustego, trudnego do usunięcia nalotu. Użytkownicy płyt indukcyjnych również korzystają z okapów, gdyż w ten sposób można ochronić kuchnię przed nadmiarem pary i powstawaniem wilgoci w pomieszczeniu. Prawdziwa kuchnia nie obejdzie się więc bez okapu. I o ile jego wartość jest nieoceniona jeśli chodzi o spełniane funkcje, o tyle hałas towarzyszący pracy urządzenia bywa dość uciążliwy. Producenci jednak starają się ograniczyć go do minimum, dzięki czemu mamy na rynku kilka modeli cichych okapów, które warto wziąć pod uwagę, kompletując sprzęt kuchenny.
Kupując okap kuchenny, należy bardzo uważnie przyjrzeć się jego parametrom technicznym. To od nich zależy, jak głośno będzie pracować nasze urządzenie. W specyfikacji każdego produktu znajdziemy informację o tym, jakie natężenie hałasu emitują podczas pracy. Cichy okap kuchenny włączony na I lub II bieg nie powinien przekroczyć wartości 50 dB. Ważne jest, aby zachował przy tym wydajność oczyszczania na poziomie około 200 m3 powietrza na godzinę. Wraz ze wzrostem wydajność wzrasta głośność okapu.
Biorąc pod uwagę, że w normalnych warunkach najczęściej stosuje się niższe biegi okapu, należy przede wszystkim sprawdzić to, jaki poziom hałasu wytwarza się właśnie podczas ich pracy.
Wybierając każdy sprzęt kuchenny, klienci zwracają uwagę na jakość i materiał, z którego został on wykonany. Również w przypadku okapów ma to wielkie znaczenie. Modele wykonane z trwałych, wysokiej jakości materiałów, jak szkło hartowane czy stal, mają w znacznym stopniu właściwości wygłuszające, co sprawia, że praca silnika takiego okapu jest znacznie mniej uciążliwa dla użytkownika.
Ciche okapy to bardzo popularne urządzenia na rynku. Producenci dokładają wszelkich starań, aby zadowolić w tym względzie swoich odbiorców. Którym wychodzi to najlepiej? Sprawdź, które okapy są najcichsze na rynku:
Ceny cichych okapów są znacznie wyższe od tych, które emitują większy hałas. Szukając modelu, który emituje hałas poniżej 50 dB trzeba liczyć się, że jego cena minimalna oscyluje wokół 1000 złotych, podczas gdy najprostszy okap można kupić już za 200-300 złotych. Górna granica jest znacznie wyższa. Lepszej jakości materiały, wyższa klasa energetyczna i ciekawy design, to cechy, które sprawiają, że okap może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak biorąc pod uwagę, jak ważne funkcje spełnia okap i że jest to urządzenie, które z reguły prawidłowo użytkowane i konserwowane służy wiele lat, wydatek wydaje się niezbyt wielki.