Te przenośne dyski są naprawdę wytrzymałe. Niestraszne im upuszczenia i zalania

Przenośny dysk to urządzenie, które ułatwia gromadzenie i przechowywanie danych, a także odtwarzanie ich na różnych urządzeniach. Które z nich są trwałe i zapewniają, że dane będą bezpieczne przez wiele miesięcy? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki dysk przenośny wybrać? Przydatne porady

Dysk przenośny to bardzo przydatne urządzenie, które pozwala na magazynowanie dużych ilości danych bez obciążania pamięci wewnętrznej komputera stacjonarnego czy laptopa. Ponadto w łatwy sposób zawarte na nim treści można odtworzyć na innych urządzeniach, np. na projektorze, telewizorze, odtwarzaczu DVD itd. Dysk zewnętrzny dobrze sprawdzi się także jako magazyn kopii zapasowych danych, których nie chcemy utracić. 

Wybór odpowiedniego dysku nie jest jednak taki prosty. Przed zakupem najlepiej zapoznać się z kluczowymi parametrami, które określają nie tylko pojemność dysku, ale też szybkość przesyłu danych. To zapewni nam komfortowe korzystanie z urządzenia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • pojemność dysku - od niej zależy, jak wiele danych zmieści się na urządzeniu; producenci oferują obecnie najczęściej dyski terabajtowe lub 2 TB. To znacznie więcej niż posiadają zazwyczaj tradycyjne dyski wbudowane w komputerze; pozwala to na przechowywanie dużej liczby plików, w tym także tych o dużym rozmiarze;
  • sposób podłączenia do urządzenia - najczęściej dyski łączą się z innymi urządzeniami za pomocą kabla USB, jest to najwygodniejsze i najłatwiejsze rozwiązanie; na rynku znajdziemy jednak także takie, które korzystają z Thunderbolt lub eSATA;
  • typ złącza - to od niego zależy prędkość zapisu i odczytu danych gromadzonych na dysku
  • prędkość obrotowa, czyli liczba obrotów talerzy dysku na minutę, im wyższa tym dysk szybciej reaguje na polecenia;
  • technologia wykonania - prym wiodą dyski HDD oraz coraz częściej SDD; te pierwsze są wydajne i atrakcyjne cenowo; z kolei dyski SSD są bardzo szybkie i ciche, a także mniej awaryjne, ale za to zdecydowanie droższe.

Wytrzymałe dyski przenośne: o czym warto pamiętać?

Wybierając wytrzymały dysk przenośny, należy zwracać uwagę na jego obudowę. Powinna być wykonana z trwałego materiału, najlepiej takiego, który będzie wytrzymały na wstrząsy, które mogą pojawić się podczas przenoszenia. Decydując się na dysk HDD, trzeba mieć świadomość znajdujących się w nim ruchomych elementów, które w razie upadku mogą ulec uszkodzeniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc w tym wypadku dysk SSD, który takowych elementów nie posiada. Można znaleźć na rynku urządzenia wyposażone dodatkowo w czujnik wstrząsów.

Jeśli bardzo zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych, warto wybierać dyski mające funkcję automatycznego backupu danych. 

Dyski przenośne odporne na upuszczenia: najchętniej wybierane przez klientów dyski zewnętrzne

Żadne urządzenie nie jest tak mocno narażone na upadki jak smartfony i właśnie dyski zewnętrzne. Dzieje się tak ze względu na to, że często znajdują się one w użytku i są stosunkowo małe, więc łatwo mogą wyślizgnąć się z rąk. Najlepiej z takimi sytuacjami radzić sobie będą urządzenia SDD. Są to najbardziej odporne na upuszczenia dyski zewnętrzne. Które dyski dostępne na rynku mają opinie wytrzymałych?

  • Samsung SSD T7 Touch 1 TB

To bardzo dobry wybór jeśli chodzi o użytkowników poszukujących dobrego sprzętu w przystępnej cenie. Dysk kosztuje około 800 złotych i oferuje bardzo wiele swoim użytkownikom. Jest to urządzenie kompaktowe o rozmiarze 2,5 cala, wyposażone w najszybsze złącze USB - 3.2 i posiadające optymalną pojemność 1 TB (1024 GB); dane chronione są odciskiem palca posiadacza co stanowi ciekawe rozwiązanie

  • Samsung SSD T5 1 TB

To nieco tańsza opcja dla osób, którym wciąż zależy na dużej pojemności i trwałej konstrukcji. Mogą zakupić dysk w rozmiarze 2,5 cala w cenie około 600 złotych. Produkt wyposażono w złącze USB 3.1 i opcję szyfrowania danych

  • ADATA SSD SD700 256 GB

Dysk ADATA oferuje najmniejszą pojemność, bo raptem 256 GB. Wyposażony jest w złącze USB 3.0. Małą pojemność rekompensuje ponadprzeciętną wytrzymałością. Jako jeden z niewielu na rynku jest odporny na działanie pyłu i wody, a przy tym jest bardzo lekki i odporny na wszelkie wstrząsy.

Zobacz wideo Aplikacje do bezpiecznego przechowywania danych w chmurze
Więcej o: