6 podstawowych rzeczy, na które należy zwracać uwagę, wybierając nowy laptop

Zakup laptopa warto poprzedzić przemyśleniem przede wszystkim swoich potrzeb. Inny powinien być wybór sprzętu do pracy, inny do rozrywki. Na co innego powinniśmy zwrócic uwagę, jeśli dużo podróżujemy z laptopem, a innego podejścia wymaga zakup sprzętu z którego będziemy korzystać głównie w domu. Co dokładnie powinniśmy wziąć pod uwagę?

Jak wybrać laptop?

Laptop to urządzenie, które w znaczny sposób ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Może służyć do pracy, załatwiania spraw domowych, ale także jako centrum rozrywki. Od tego, do czego będziemy go używać, w głównej mierze zależy to, na jaki model powinniśmy się zdecydować.

Pierwszym krokiem jest określenie przeznaczenia sprzętu. Jeśli potrzebujemy go do pracy, wówczas szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na trwałość urządzenia, jego ergonomię, a także łatwość w dostępie do serwisu, gdyż intensywnie użytkowany sprzęt jest potencjalnie bardziej narażony na awarie. Jeśli z kolei laptop służyć ma zapalonemu graczowi, wówczas konieczne będzie skupienie się na kwestiach technicznych, takich jak parametry karty graficznej, karty sieciowej, wielkość ekranu, ilość pamięci operacyjnej, technologia wykonania dysku twardego i wiele innych. Do użytku domowego z kolei najlepiej sprawdzą się sprzęty z tzw. średniej półki, które oferują najlepszy stosunek ceny i jakości. 

6 najważniejszych kwestii przy wyborze laptopa: na co zwracać uwagę?

Trafiając do sklepu ze sprzętem komputerowym, można doznać zawrotu głowy. Tak wielki mamy teraz wybór różnego rodzaju laptopów od renomowanych producentów, że trudno zdecydować się na konkretny bez wahania. Jak rozpoznać dobry sprzęt, który posłuży nam przez długi okres czasu, a przy tym korzystanie z niego będzie przyjemnością? Oto kluczowe kwestie, nad którymi warto dłużej się pochylić:

Parametry techniczne - to one dają prawdziwy obraz tego, z jakim sprzętem mamy do czynienia; kluczowe wartości, które zawsze należy wziąć pod uwagę to:

  • procesor - to on odpowiada za pracę laptopa; aby była ona płynna najlepiej wybierać te minimum 4-rdzeniowe, które dadzą sobie radę z mniej zaawansowanymi grami (do gamingu lepsze będą te minimum 5-rdzeniowe); ważna jest też częstotliwość taktowania wyrażana w GHz - optymalna będzie mieścić się w przedziale między 2,5-4 GHz;
  • pamięć RAM odpowiada za to jak szybko i sprawnie pracuje laptop; do użytku domowego wystarczająca powinna być pamięć rzędu 4 GB, jednak w przypadku okazjonalnego grania w gry trzeba brać pod uwagę modele posiadające w granicach 8-16 GB;
  • dysk twardy HDD czy SSD - zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dysk typu SSD; jest to dysk półprzewodnikowy, który charakteryzuje się zdecydowanie szybszą i cichszą pracą, jest też bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Wyposażenie - aby laptop służył nam do wielu zróżnicowanych zadań, powinien posiadać odpowiednie wyposażenie; standardem jest obecnie dwa lub więcej gniazd USB (bez względu na ich ilość przynajmniej jedno powinno być w standardzie 3.0, który pozwala na szybki przesył danych), które pozwalają na podłączenie innych urządzeń z laptopem lub transfer danych, np. na dysk zewnętrzny; warto także zwrócić uwagę, aby był wyposażony w wejście HDMI, czytnik kart SD.

zdj. ilustracyjne Nowy MacBook zaskakuje ceną. Może jednak powrócić wadliwa klawiatura

  • ekran - bez względu na to, czy laptop będzie służył do pracy, czy do rozrywki wygodniej będzie jeśli ma on odpowiedniej wielkości ekran: minimum to 15 cali; już w sprzęcie z średniej półki możemy dostać matrycę FULL HD, droższe modele obsługują 4K i te będą najlepsze dla graczy;
  • bateria - to od niej zależy, jak długo laptop będzie w stanie pracować bez ładowania, co jest szczególnie ważne dla osób, które korzystają z urządzenia do pracy poza domem; standardowo baterie posiadają około 4400 mAh; im pojemność będzie większa, tym lepiej;
  • system operacyjny - nie każdy laptop możemy zakupić od razu z systemem operacyjnym, ale może zdarzyć się, że niektóre modele będą go już posiadać; warto więc wybrać ten, z którego korzysta nam się najłatwiej i najbardziej komfortowo. Przesiadka na inny system operacyjny może być dość czasochłonny, warto też pamiętać, że nie wszystkie służbowe narzędzia mogą działać tak samo na różnych systemach. 
Zobacz wideo Surface Laptop 3 pod lupą. Testujemy nowy komputer Microsoftu
Więcej o: