Soundbar - ile trzeba wydać na dobre nagłośnienie? Najlepsze oferty na rynku

Jak wybrać soundbar? Jakie parametry są najważniejsze dla przeciętnego użytkownika? Czy to musi być duży wydatek? Przedstawiamy kilka kuszących ofert.

Jak działa soundbar? 

Duże zróżnicowanie ofert na rynku sprawia, że podstawowa jakość dźwięku płynącego z głośnika zamontowanego w płaskim telewizorze nas nie zadowala. Zwłaszcza w przypadku rodzinnych lub przyjacielskich seansów kinowych w salonie czegoś nam brakuje. Można sobie z tym poradzić, ale jak wybrać soundbar, który zapewni przestrzenny dźwięk bez oplatania pomieszczenia siecią kabli i kilkoma głośnikami?

Zaletą takiego urządzenia jest jego niewielki rozmiar, nowoczesny design łatwy do wplecenia w aranżację pokoju i możliwość współpracy nie tylko z telewizorem, ale też z tabletem lub telefonem. Najczęściej taka obudowa łącząca kilka głośników jest bezprzewodowa, co stanowi dodatkowe udogodnienie. Soundbar może wykorzystywać standard 2.1, ale także 3.1 do nawet 7.1.

Jak wybrać soundbar? Jaki powinien być zadowalającej jakości sprzęt?

Soundbar cenimy za to, że ma zintegrowany charakter. W jednej obudowie mieści się dwa lub więcej głośników (do dziewięciu lub nawet dwunastu), ale nie ma potrzeby rozmieszczania ich w różnych miejscach pomieszczenia. Zestaw instaluje się zwykle przed telewizorem. Czym powinien się odznaczać? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • kompatybilność z telewizorem i innymi urządzeniami w domu;
 • ilość kanałów (głośników);
 • pasmo przenoszenia (standard to 20 - 20 000 Hz);
 • moc;
 • design;
 • łączność.
Zobacz wideo Uwielbiasz filmy i seriale? Te aplikacje warto mieć w swoim telefonie

Czy soundbar zastąpi kino domowe?

Niestety, ale soundbar ma zwykle ograniczone możliwości względem tych, które daje dobrej jakości kino domowe. Jego podstawową zaletą jest znacznie niższa cena i mniej zajmowanego miejsca, co sprawdzi się zwłaszcza w bardzo małym pokoju. Nie daje jednak tak doskonałych efektów dźwiękowych i posiada mniej dodatkowych funkcji. 

Soundbar - przegląd modeli, których zakup warto rozważyć 

Jak wybrać soundbar? Przegląd modeli dostępnych na rynku pozwala stwierdzić, że nawet w cenie do 1000 zł można kupić solidne urządzenie tego typu. W kwocie do 1500 zł konkurencja jest jednak znacznie większa. Przykładowe modele w różnych kategoriach cenowych to:

 • Philips TAPB405/10 - cena ok. 800 zł

Stosunkowo tani i chętnie kupowany soundbar jednej z przodujących marek tego rodzaju sprzętu. Pomimo niskiej całkowitej mocy wyjściowej (120 W), sprzęt świetnie sobie radzi w mniejszych pomieszczeniach. Urządzenie kompatybilne z Asystentem Google. Po jednym wejściu optycznym i audio, łączność bezprzewodowa poprzez Wi-Fi, Bluetooth i Air Play 2. 

 • Denon DHT-S216 - cena ok. 900 zł

Niewiele droższy, niż urządzenie oferowane przez Philipsa. Dodatkowo chwali się go za prostotę i dobrą relację jakości dźwięku do zapłaconej kwoty. Wśród wad wylicza się między innymi brak łączności Wi-Fi. Jednobelkowy soundbar 2.1 spełnia podstawowe nadzieje pokładane w sprzęcie w tej klasie cenowej. 

 • Samsung HW-N650 - cena ok. 1100 zł

Produkt oferowany przez Samsunga działa w trybie dźwięku 5.1. Tę dwuelementową konstrukcję charakteryzuje udział znacznie bardziej nowoczesnych technologii. Urządzenie o mocy 360 W wyposażone jest także w bezprzewodowy subwoofer, który pozwala na korzystanie z mocnych i czystych tonów basów. Liczba kanałów: 5.1. Dźwięki są dostarczane dzięki technologii Samsung Acoustic Beam, co przekłada się na ich lepszy przestrzenny rozkład. Pomimo ceny o zaledwie 200 lub 300 zł wyższej, sprzęt Samsunga daje większe możliwości od soundbarów wcześniej omawianych. 

 • Samsung HW-Q70T - cena ok. 2200 zł

Jeszcze lepiej oceniany i bardzo mocny punkt oferty Samsunga. Kusi klientów połączeniem technologii Dolby Atmos i DTS: X, które ma przekładać się na wysokiej jakości dźwięki, które rozkładają się w pomieszczeniu w bardzo realistyczny sposób. Oferuje się tutaj wielokanałowy dźwięk przestrzenny w systemie 3.1.2 (dwa kanały kierujące dźwięk ku górze, jeden niskotonowy). Samsung HW-Q70T jest polecany jako dobre rozwiązanie dla telewizorów QLED.

 • Yamaha MusicCast YSP-2700 - cena ok. 3900 zł

Sprzęt z wyższej półki, który określa się jako bardzo zbliżony jakością do wielu zestawów kina domowego. Jednocześnie można w jego przypadku korzystać z kompaktowego charakteru, jaki posiada soundbar. Klienci, którzy zdecydują się wydać pieniądze na Yamaha MusicCast YSP-2700, będą dysponowali aż 16 głośnikami. Współpracuje z Asystentem Google i ma bardzo rozbudowany system łączności.

Zobacz też: Uwielbiasz słuchać muzyki? Mamy sprzęt, który wyczaruje świetną jakość dźwięku!

Więcej o: