Drony na usługach polskiej policji. W Warszawie kontrolowały przejścia dla pieszych

Warszawska policja patrolowała stołeczne przejścia dla pieszych z pomocą dronów. Z ich pomocą wystawiono 12 mandatów. To nie pierwszy raz, gdy polska policja korzysta z dronów do pilnowania przejść dla pieszych.

Od niedawna na wyposażeniu policji w całym kraju znajdują się bezzałogowe statki powietrzne, czyli po prostu drony. Kielecka policja była jedną z pierwszych, które wykorzystały nowoczesne urządzenia do patrolowania przejść dla pieszych, jeszcze w 2019 roku. W minionym tygodniu w ten sam sposób dronów użyła stołeczna policja, ale to niejedyne ich zastosowanie. 

Zobacz wideo Krakowska straż miejska kontroluje dronem, czym palą w piecach mieszkańcy

Drony na warszawskich przejściach dla pieszych 

W piątek 22 stycznia Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego". Warszawskie służby na jednym ze skrzyżowań korzystały z pomocy dronów, które rejestrowały zachowania uczestników ruchu drogowego. To pierwszy raz, gdy stołeczna policja korzysta z pomocy dronów, ale już zapowiedziano kolejne akcje z ich użyciem. 

Dzięki wsparciu dronów funkcjonariusze ujawnili łącznie 12 wykroczeń popełnionych na przejściu dla pieszych. Wszystkie przypadki zostały ukarane mandatami karnymi za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. 10 mandatów trafiło do kierowców, dwoma ukarano pieszych. 

"Materiał wideo, który został zarejestrowany przez "drony" został przekazany do sekcji wykroczeń Wydziału Ruchu Drogowego, gdzie zostanie przeanalizowany i w przypadkach łamania przepisów zostanie wszczęte postępowanie zmierzające do ukarania sprawców wykroczeń." - informuje stołeczna policja. 

Drony policyjne nie tylko do patroli przejść dla pieszych 

Drony od jakiegoś czasu służą już do kontroli smogu w miastach. W programie TVN "Polska i Świat" dziennikarze rozmawiali z policjantami, którzy wskazują, że drony mogą zostać użyte także w analizie wypadków. Dzięki zdjęciom zrobionym z góry łatwiej będzie ustalić, dlaczego doszło do zderzenia

Więcej o: