Laptop do nauki zdalnej. Jaki wybrać? Rozwiązania na każdą kieszeń

Jaki powinien być laptop do nauki zdalnej? Czy najtańsze modele zdadzą egzamin, gdy nasze dzieci z konieczności muszą uczyć się z domu? Oto najważniejsze parametry i przykłady takich urządzeń. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Laptopy do nauki zdalnej - nowa i popularna kategoria komputerów

Pandemia koronawirusa zmieniła wiele aspektów naszego życia. Nowością stała się zdalna nauka, która wcześniej nie funkcjonowała. Nie wszyscy rodzice byli odpowiednio przygotowani do tego, żeby wyposażyć swoje pociechy w odpowiedni sprzęt. Zakup laptopa do nauki zdalnej to jednak kolejny punkt w domowym budżecie - czy warto na nim oszczędzać? Jeśli tak, to ile kosztują najtańsze funkcjonalne urządzenia, które zdadzą egzamin przy zdalnej edukacji? Podpowiadamy. 

Czym powinny wyróżniać się laptopy do nauki zdalnej? 

Wybór laptopa wydaje się być optymalny z kilku względów. Taki sprzęt pozwala na swobodne przemieszczanie - lekcje można będzie odrabiać w dowolnym miejscu i czasie. Nie potrzeba również kupować w takim przypadku dodatkowych akcesoriów. Ważne, żeby sam laptop był wyposażony w kamerkę, głośniki i mikrofon o przyzwoitej jakości, które pozwolą dziecku uczestniczyć w zajęciach. W zasadzie każdy komputer z Windowsem 10 spełni swoją rolę w zakresie dostępu do Internetu i korzystania z pakietu biurowego. Nie wszystkie będą jednak dość perspektywiczne, by inwestycja opłacał się, biorąc pod uwagę nawet nieodległą przyszłość. Podstawa to przynajmniej 4 GB RAM i dysk SSD, które zapewnią dość szybką pracę. Dodatkowo nośnik SSD jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne, co w przypadku użytkowania przez dzieci ma znaczenie. Najlepiej, gdy ilość pamięci RAM wynosi przynajmniej 8 GB. Którym jeszcze parametrom warto się przyjrzeć? 

  • procesor - im większe wymagania, gdy komputer ma służyć także do gier, tym bardziej nowoczesny procesor należy wybrać
  • bateria - nie jest najważniejsza, ale długie działanie bez ładowania to zaleta sprzętu
  • matryca - rozdzielczość Full HD i matowa matryca powinny być odpowiednim wyborem
  • obudowa - powinna być nieco bardziej odporna na urazy mechaniczne
  • przekątna ekranu - przyjmuje się, że wystarczy 14 cali
  • karta graficzna - do podstawowych zastosowań wystarczy zintegrowana karta graficzna.

Laptopy do nauki zdalnej - popularne modele

Wśród popularnych laptopów do nauki zdalnej tańsze modele (do ok. 3000 zł) to:

  • Acer Aspire 3 - podstawowa opcja wśród laptopów do nauki zdalnej, które są popularne. Pamięć RAM 4 GB i 256 GB na dysku SSD wystarczą do pracy z pakietami biurowymi i przeglądania internetu. Komputer wyposażono w dwurdzeniowy procesor Intel Core i3-1005G1 i kartę graficzną Intel UHD Graphics
  • Lenovo V15-ADA (82C7005YPB) - komputer o przekątnej ekranu 15,6 cala posiada procesor AMD Athlon Gold, 4 GB RAM i dysk SSD 256 GB. Karta graficzna to AMD Radeon Vega 3
  • ASUS VivoBook 15 X509JA-BQ241T - w cenie do 3000 zł jest szansa na zakup komputera o pamięci RAM 8 GB i procesorze Intel Core i5 z dyskiem SSD 512. Zdecydowanie lepsze i bardziej przyszłościowe rozwiązanie, choć trzeba do niego dopłacić w stosunku do najtańszych spośród wybranych modeli.
  • Lenovo Ideapad C340-14API (81N600ATPB) - 14 cali, 8 GB RAM i dysk SSD 256 GB. Procesor to AMD Ryzen 3, karta graficzna zaś AMD Radeon Vega 3.

Chromebook 3100 - cena będzie rewolucyjna. Co z możliwościami?

Parametry tego urządzenia, które debiutuje na rynku, pozostają w cieniu jego bardzo niskich kosztów. Chromebook 3100 na amerykańskim rynku będzie kosztował być może nawet 300 USD. Chociaż nie wiadomo, czy trafi do Polski, to stanowi ciekawą odpowiedź firmy Dell na zapotrzebowanie na sprzęt do nauki. Parametry Chromebook 3100 również nie są złe w stosunku do ceny. Klienci otrzymają między innymi ekran o przekątnej 11,6 cala, 4 GB RAM i 16 lub 32 GB pamięci w formacie eMMC.

Zobacz też: Profesjonalne i tanie mikrofony do komputera. Najlepsze bezprzewodowe modele

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?
Więcej o: