Zakrzywione monitory to prawdziwa rewolucja dla graczy i pracowników biurowych

Od lat toczy się dyskusja czy monitory zakrzywione są lepsze od tych prostych, klasycznych. I jak to w życiu często bywa, odpowiedzią na to pytanie jest " to zależy". Jeżeli, więc rozważasz zakup monitora zakrzywionego, zastanawiasz się skąd wzięła się ta technologia i jakie są plusy i minusy takich monitorów, oto co musisz wiedzieć.

Zakrzywione monitory dla graczy i nie tylko - skąd się wzięły?

Zakrzywienie obrazu zostało zapożyczone z sal kinowych. Tam zauważono, że w przypadku dużych ekranów, obraz wyświetlany na ich skrajnych punktach wygląda mniej jakościowo w porównaniu z obrazem z jego środkowej sekcji. Stąd wziął się pomysł technologii Curved, która kopiując naturalną krzywiznę oka człowieka, wyrównuje odległości między różnymi częściami ekranu a ludzkim okiem. Ale jak to działa w praktyce? Otóż dzięki zakrzywieniu monitora mamy lepszą wizję tego co się dzieje na całym ekranie.

Monitor z zakrzywionym ekranem – wady i zalety

Oto wady i zalety monitorów z zakrzywionym ekranem:

Zalety:

  • Większa perspektywa widzenia, monitor wydaje się większy niż jest w rzeczywistości
  • Często lepsza jakość wyświetlanego obrazu w porównaniu do monitorów klasycznych
  • Technologia Curved eliminuje zniekształcenia powstające na dużych powierzchniach w przypadku płaskich ekranów
  • Wzrok wolniej się męczy, dzięki krzywiźnie monitora
  • Bardziej immersyjne doświadczenie

Wady:

  • Monitor musi być relatywnie duży, aby technologia Curved miała sens
  • Monitor zakrzywiony nie spełnia swojego zadania, jeżeli siedzimy od niego daleko lub pod kątem
  • Oferta zakrzywionych monitorów jest znacząco mniejsza od klasycznych oraz są one droższe

Monitor zakrzywiony – dla kogo?

Znamy już wady i zalety zakrzywionych monitorów, teraz trzeba zastanowić się dla kogo będą odpowiednie. Zacznijmy może od graczy. Zakrzywione monitory dla graczy są chwalone za swoją kompatybilność z grami. Tak jak już wspominałem, taki sprzęt zapewnia lepsza immersje, dzięki czemu możemy bardziej wciągnąć się w nasz ulubiony tytuł, a gwarancja braku zniekształceń w skrajnych punktach ekranu, na pewno pozytywnie wpłynie na nasze wrażenia wzrokowe. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia szerszego pola widzenia, jednak jest to temat sporny. Gracze casualowi prędzej docenią taką możliwość, jednak jeżeli jesteśmy fanami tytułów e-sportowych, nieszczególnie pożądamy takiego zabiegu. To dlatego, iż więcej wyświetlanego obrazu może nas rozpraszać od tego co najważniejsze, czyli centralnej część ekranu. Najlepszym przykładem będą gracze profesjonalni, którzy bardzo rzadko wykorzystują monitory z technologią Curved.

Inną grupą, która doceni na pewno zalety zakrzywionych monitorów będą osoby, które dużo przy komputerze pracują. Monitory z technologią Curved zazwyczaj są duże, co zapewnia swobodę, możemy choćby podzielić ekran na kilka części. Jednakowoż najważniejszym aspektem będzie oczywiście fakt, iż zakrzywione ekrany po prostu sprawiają, że mniej wytężamy wzrok, a przecież nikt nie lubi uczucia piekących oczu po ośmiu godzinach przed ekranem komputera. 

Zobacz też: TOP 3 zakrzywione monitory na rynku. Ciesz się najnowszą technologią już teraz

Zobacz wideo Jak zwalczyć prokrastynację? Aplikacje, które pomogą w koncentracji
Więcej o: