Co powinny mieć myszki i klawiatury gamingowe? Te cechy sprzyjają wielogodzinnemu graniu

Myszka i klawiatura gamingowa to sprzęty, na które szczególną uwagę zwracają gracze. Dzięki nim mogą osiągnąć jeszcze bardziej spektakularne efekty w rozgrywkach. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Myszki gamingowe: cechy, które musi posiadać dobra myszka

Myszki gamingowe kojarzą się jako sprzęty o dość charakterystycznym wyglądzie i dobrym podświetleniu. Ale cechy zewnętrzne to zdecydowanie nie jest najważniejsza kwestia przy wyborze dobrej myszy do gier. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, których poziom będzie miał odzwierciedlenie w skuteczności gracza podczas gry. Wiadomo, że myszka nie zastąpi refleksu i celności użytkownika, jednak odpowiednio dobrana nie będzie opóźniać jego reakcji i pozwoli na wykonywanie precyzyjnych ruchów. Oto kilka najważniejszych rzeczy, na które zwracać należy uwagę przy zakupie myszy gamingowej:

  • czas reakcji - to parametr, od którego w znacznej mierze zależy możliwość wykonywania szybkich ruchów; czas reakcji myszy gamingowej nie powinien przekraczać 2 ms, przy czym najlepsze modele oferują go na poziomie 1 ms.
  • przyśpieszenie - jest kluczowe podczas wykonywania gwałtownych ruchów; w sprzęcie do grania mysz powinna dać radę z odwzorowaniem przyśpieszenia nie mniejszym niż 20 g.
  • rozdzielczość - mysz optyczna dla gracza zazwyczaj posiada czułość nie mniejszą niż 6000 DPI; 
  • interfejs - mysz gamingowa może być zarówno bezprzewodowa, jak i przewodowa, gdyż poziom technologiczny pozwala obecnie na całkowite zminimalizowanie opóźnień generowanych przez modele bezprzewodowe
  • dodatkowe klawisze - myszy gamingowe posiadają dodatkowe przyciski, które można dowolnie programować, tak aby gracz uzyskiwał maksymalny komfort podczas rozgrywki.

Podkładki pod myszkę z wyprzedaży. Te profesjonalne modele kupisz teraz za groszePodkładki pod myszkę z wyprzedaży. Te profesjonalne modele kupisz teraz za grosze

Klawiatury gamingowe: modele mechaniczne górą

Klawiatury gamingowe to przede wszystkim modele mechaniczne. Oznacza to, że sposób ich wykonania niweluje do minimum opóźnienia. Takie klawiatury są głośniejsze, ale za to znacznie bardziej wytrzymałe, gdyż muszą poradzić sobie z dość intensywnym użytkowaniem. Czym jeszcze odróżniają się klawiatury gamingowe od tradycyjnych?

  • klawisze - to najważniejszy element klawiatury, nimi wykonujemy wszystkie czynności, dlatego też w klawiaturach gamingowych są one wykonane w sposób zapewniający długotrwałe użytkowanie bez ryzyka uszkodzenia; zazwyczaj posiadają one średni lub wysoki profil (choć znajdą się też modele dla graczy preferujących niskie klawisze); podczas wyboru warto sprawdzić, czy ich rozkład jest wygodny dla konkretnego gracza
  • dodatkowe przyciski - to cecha typowa dla klawiatur gamingowych; umożliwiają one szybkie skorzystanie z dodatkowych funkcji; większość modeli oferuje możliwość przypisania do konkretnych przycisków wybranych funkcji.
  • podświetlenie - to nie tylko efekt estetyczny, ale też bardzo przydatna opcja dla osób, które lubią nocne rozgrywki.

klawiatury bezprzewodoweKlawiatura bezprzewodowa: jaki model wybrać? Mamy kilka ciekawych propozycji!

Sprzęt do gamingowy: co jeszcze może być przydatne i jakie są ceny?

Sprzęt gamingowy to nie tylko klawiatury i myszy. Gracze poza komponentami sprzętowymi mogą także wyposażyć się w odpowiednie oświetlenie, meble i inne przedmioty, które mają na celu stworzenie jak najbardziej komfortowych warunków podczas rozgrywki. Niestety, wszelkie produkty opatrzone określeniem "gamingowe" są dość drogie. Dla przykładu mysz i klawiatura dla gracza ze średniej półki to wydatek rzędu 500 złotych. Fotel dla gracza, który zapewni optymalne podparcie to kolejny tysiąc złotych. Czego się jednak nie robi, aby przeżyć fascynującą rozgrywkę? Dodatkowo warto pomyśleć o dobrych słuchawkach gamingowych i mikrofonie jeśli gramy online z przyjaciółmi.

Zobacz też: To najlepsze klawiatury gamingowe na rynku. Wygodne modele z podświetlanymi klawiszami

Zobacz wideo „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”. 4 kultowe gry sprzed lat [TOPtech]
Więcej o: